Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Makatta Kaşıntı (Pruritus Ani)

Makatta Kaşıntı

Makatta kaşıntı (pruritus ani), anal bölgenizi etkileyen, geceleri veya bağırsak hareketinden sonra kötüleşebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Nedenleri arasında kötü anal hijyen, alerjiler, belirli yiyecek ve içecekler ve diğer sağlık koşulları yer alır. Tedaviler arasında kremler, merhemler, ilaçlar ve ev ilaçları bulunur.

 

Makatta Kaşıntı Nedir?

Makatta kaşıntı (pruritis ani), anal bölgenizde kaşıntıya neden olan bir cilt rahatsızlığı (dermatolojik) durumudur.

Makatta kaşıntı geceleri veya kaka yaptıktan sonra kötüleşebilir.

Makatta Kaşıntı Nedir Neden Olur

Makatta Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Makatta kaşıntı belirtileri şunları içerebilir:

 1. Kaşıntı.
 2. Tahriş.
 3. Yanma hissi.
 4. Ağrı.
 5. Çizikler (ekskoriasyonlar).
 6. Anüsünüzün (perianal bölge) üzerinde veya çevresinde kalın veya kösele derisi.

 

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntılı bir anüsün tedavisinde genellikle önce iyi bir anal hijyen oluşturmak hedeflenir. Kaka yaptıktan sonra anüsünüzü iyice temizleyin, bölgeyi kurulayın ve ilaçsız talk pudrası sürün.

Makat kaşıntısı kremleri ve merhemleri : Reçetesiz (OTC) hidrokortizon, etkilenen anal bölgenize her gün 2 ila 3 kez sürdüğünüz anestezik ağrı kesici ile birleştirilmiş bir Kortikosteroid’dir. Bu konudaki çalışmalar, kronik (uzun süreli) anal kaşıntınız varsa, Kapsaisin Topikal Kremi’nin Kortikosteroid’lere iyi bir alternatif olduğunu göstermektedir.

Antibiyotikler ve antifungal ilaçlar : Sağlık uzmanınız, kaşıntılı anüsünüze bir enfeksiyonun neden olduğundan şüpheleniyorsa antibiyotik veya antifungal ilaçlar reçete edebilir.

Metilen mavisi enjeksiyonu (anal dövme) : Vücudunuz diğer tedavilere yanıt vermiyorsa, doktorunuz kaşıntılı anüsünüzü metilen mavisi enjeksiyonu ile tedavi edebilir. Sağlık uzmanınız, anal bölgenizdeki derinin altına metilen mavisi enjekte edecektir. Metilen mavisi enjekte edilen bölgelerdeki sinir uçlarını öldürerek ağrı ve kaşıntıyı giderir.

 

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Makatta Kaşıntı nedeni anüs bölgesinde olabilecek anal hastalıklar dışında genel olarak hijyensizliktir. Özellikle büyük tuvalet sonrası su ile yeterince temizlenmemesi kaşıntıya davetiye çıkarır. Tabi ki yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklerde bu hususta büyük etkenlerdendir. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için ve bu tarz vücudunuzda özellikle anüs bölgenizde rahatsızlığa sebep olabilecek kaşıntılardan kurtulmak için beslenme şekliniz ve hijyen çok önemlidir.

 

Makatta Kaşıntı Neden Olur

 

Makatta Kaşıntı Nedenleri?

Makatta kaşıntı nedenleri çok fazladır. Perianal bölgenizdeki cilt hassastır. Kokulu sabunlar, tozlar, losyonlar, kremler ve merhemler alerjik reaksiyona neden olabilir. Bölgeyi kaba tuvalet kağıdıyla silerseniz veya kaba bir bez veya sıcak su kullanırsanız da cildinizi tahriş edebilirsiniz.

Kaka yaptıktan sonra anüsünüzü iyice silmeniz önemlidir. Anüsünüzün kıvrımlarında kaka kaldığında perianal bölgeniz kaşınabilir. Ne sıklıkta kaka yaptığınız ve şekli de anal kaşıntıda rol oynayabilir. Haftada üç veya daha az kaka yapıyorsanız ( kabızlık ) veya ishaliniz varsa anal kaşıntı yaşama olasılığınız daha yüksektir .

Yedikleriniz ve içtikleriniz ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere anal kaşıntıya neden olabilir:

 1. Süt Ürünleri.
 2. Karbonatlı içecekler.
 3. Kafeinli içecekler (kahve, çay ve soda).
 4. Asitli veya baharatlı yiyecekler (domates, narenciye, acı biber ve çiğ sarımsak).
 5. Giysileriniz de bölgedeki cildi etkileyebilir. Dar iç çamaşırı veya pantolon, ısıyı ve nemi (ter) anüsünüzün etrafında hapsederek kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.

Bu yiyecek ve içeceklerden dolayı, 2 hafta boyunca bu gıdaları tüketmemeye dikkat edip, rahatsızlığınızın azalıp azalmadığını kontrol etmeniz gerekiyor

Makatta kaşıntının diğer nedenleri şunlardır:

Bu nedenlerden dolayı makat kaşıntısı çok muhtemeldir.

 

Makatta Kaşıntı Türleri Nelerdir?

Birincil Makatta Kaşıntı (idiyopatik makat kaşıntı) : Bu tür anal kaşıntıların belirgin bir nedeni yoktur. Ancak Makatta kaşıntı (Pruritus ani)’nin en yaygın türüdür.

İkincil Makatta Kaşıntı : Bu tip anal kaşıntıların birçok farklı nedeni olabilir. Nedenleri arasında enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar, kontakt dermatit ve diğer dermatolojik durumlar yer alabilir.

 

Makatta Kaşıntı Kimleri Etkiler?

Anal kaşıntı herkesi etkileyebilir. Bununla birlikte, makatta kaşıntı olması olasılığınız aşağıdaki durumlarda daha yüksek olabilir. Bu durumlar şunlardır:

 • Nüfusun yaklaşık %1 ila %5’inde anal kaşıntı vardır. Erkekler ve doğumda erkek olarak atanan kişilerin anüsün kaşıntılı olma olasılığı yaklaşık dört kat daha fazladır.
 • 40 ila 70 yaşları arasında olmak.

 

Makat Kaşıntısı Vücudu Nasıl Etkiler?

Makat kaşıntısı genellikle anüsünüzü kaşımak için kontrol edilemeyen bir dürtüye neden olur. Ancak kaşımak uzun süreli bir rahatlama sağlamaz.

Anal bölgenizi kaşımak daha fazla tahrişe neden olur ve rahatlama sağlamak yerine kaşıntıyı kötüleştirebilir. Bu bölgedeki cildiniz hassastır ve tırnaklarınız cildinizden çok daha güçlüdür.

Tırnaklarınızla kaşımak o bölgede cilt hasarı yaparak çiziklere veya enfeksiyona neden olabilir.

Makatta kaşıntı – çizik döngüsü devam ederse, aşırı rahatsızlığa, ağrıya ve yanmaya neden olabilir.

 

Makat Kaşıntısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere Makatta kaşıntı için çeşitli ev ilaçları ve yöntemleri kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yöntemler şunlardır:

 1. Boyasız ve kokusuz tuvalet kağıdı.
 2. Sert sabunlardan, kokulardan ve deodorantlardan kaçının.
 3. Pamuklu iç çamaşırı giyin.
 4. Bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Süt ürünleri, gazlı içecekler, kafeinli içecekler ve asitli veya baharatlı yiyecekler anal kaşıntıya neden olabilir. Tüm bu söylediğim yiyecek ve içecekleri aynı anda tüketmekten kaçınmanız gerektiğini söylemek en doğrusu olacaktır. Çünkü bu yiyecek ve içeceklerden herhangi birini birkaç günde bir kademeli olarak tüketip daha sonra dışkılama yapana kadar bekleyip, hangi yiyecek veya içeceğin anüsünüzün kaşınmasına neden olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Makat Kaşıntısı Varsa Kişisel Bakım Nasıl Olmalı?

Makat kaşıntısı için yapılması gereken kişisel bakımlar şunlardır:

 1. Kaşıyarak çizme dürtüsüne direnmelisiniz. Makat kaşıntısı uyku sırasında çok daha fazla kötü şekilde kaşınabilir ve siz uyurken bilinçsizce tırnaklarınızla anal bölgeyi kaşıyabilirsiniz. Tahrişi veya enfeksiyonu önlemek için yatmadan önce temiz, yumuşak pamuklu eldivenler giyin.
 2. Perianal bölgenizi temiz ve kuru tutun.
 3. Kaka yaptıktan sonra perianal bölgenizi temizlemek için duş başlığından temiz su, nemli tuvalet kağıdı veya bebek bezleri kullanın.
 4. Kaka yaptıktan veya banyo yaptıktan sonra, alan kuruyana kadar tuvalet kağıdı veya havluyla hafifçe vurun veya düşük ayarda bir saç kurutma makinesi kullanarak kurutun.
 5. Nemi emen ürünler uygulayın. Az miktarda mısır nişastası, ilaçsız talk pudrası veya bir parça pamuk nemi emmeye yardımcı olur.
 6. Kaşınan bölgeye karşı nazik olun. Perianal bölgenizi temizlerken sabun kullanmaktan kaçının. Alanı tuvalet kağıdı veya el bezi ile ovalamayın.
 7. Kokulu ürünlerden kaçının. Kokulu kremler, losyonlar, köpük banyoları, tozlar ve diğer ürünler tahrişe neden olabilir.
 8. Lif içeriği yüksek yiyecekler yiyin. Sağlıklı bir diyet, kabızlığı veya ishali önlemeye ve düzenli bağırsak hareketlerini sağlamaya yardımcı olabilir.
 9. Belirtildiği şekilde topikal kremler ve merhemler kullanın. Krem veya merhemi tavsiye edilenden fazla sürmeyin. Kaşıntı geçmezse veya kötüleşirse kullanmayı bırakın.
4.4 7 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nergiz
Nergiz
3 ay önce

Bu hastalik icin hansi ilaclari kulamaliyik tşk və

OP. DR. MUSTAFA GÖZTOK
OP. DR. MUSTAFA GÖZTOK
3 ay önce
Reply to  Nergiz

öncelikle kaşıntının nedeni ortaya konulmalı ve ona göre bir tedavi şekli belirlenmelidir. sadece kaşıntı ilacı kullanma durumu tedavi etmez sadece geçici çözüm sağlar

Yusuf
Yusuf
2 ay önce

Merhaba başka rahatsızlığımdan dolayı 14 tane cıpro antibiyotik kullandım ılac bıttı bı kaç gün sonra makat dışı kaşınma başladı yanma yok sadece kaşıntı oluyor ve devamlı degıl ama gün ıcınde mutlaka kaşıntı hıssı geliyor biraz fazlaca yıkandım tahrıs olma ıhtımalı varmı hocam neyapmalıyım hangi kremı onerırsınız hemoraıd yok öyle kabarcık gelmiyor elime saygılar

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN