Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Randevu Oluşturun

Divertikülit

Divertikülit nedir?

Kalın bağırsak duvarındaki küçük ceplere ( fıtıklaşmış cepler ) divertikül denir ve bu divertiküllerin enfekte olmasına divertikülit denir. Divertikül olması divertiküloz olarak adlandırılır . Yaşlandıkça sık görülür ve çoğu insan bununla hiçbir zaman sorun yaşamaz. Ancak divertiküllerinizden biri iltihaplanırsa, akut ağrıya ve diğer semptomlara neden olabilir. Bu, tıbbi müdahale gerektiren bir enfeksiyonu olduğu anlamına gelebilir.

Divertikülit

 

Divertikülit ne kadar yaygındır?

Divertiküloz sık görülmesine rağmen, divertikülit nadir görülen bir komplikasyondur. Divertikülozu olan kişilerin yaklaşık %4’ünü etkiler. Bir kez divertikülit olduysanız, tekrar olma şansınız %20’dir.

 

Farklı divertikülit türleri var mı?

Divertiküliti akut veya kronik ve komplike veya komplike olmayan olarak sınıflandırır.

 

Akut/kronik divertikülit

Divertikülit akut bir sorun olarak başlar, yani aniden ortaya çıkar ve tedavi ile kısa sürede geçer. Ancak bazı insanlar tekrarlayan (tekrarlayan) divertikülit ataklarına sahiptir ve bazı insanlar kronik iltihaplanma geliştirir. Bunun neden olduğuna dair farklı teoriler var. Bunun nedeni akut bir bölümün tamamen iyileşmemesi olabilir veya kolonunuzdaki başka bir kronik durumla ilişkili olabilir.

 

Komplike yada komplike olmayan divertikülit

Çoğu zaman, divertikülit komplike değildir, bu da iltihaplanma ve olası enfeksiyonun olduğu anlamına gelir. Doğru tedavi ile kolayca iyileşir. Divertikülit, iltihaplanma ikincil sorunlara neden olmaya başladığında komplike hale gelir. Örneğin şiddetli akut inflamasyon, bir divertikülün (divertikülün tekil hali) yırtılmasına neden olabilir yani bağırsak duvarı delinir yada başka organlara ( idrar torbası ve vajen gibi ) fistülize oabilir.

 

Divertikülitin belirtileri

Karın ağrısı, genellikle şiddetli.

Şişmiş karın veya elle hissedilen kolon (bunu elinizle hissedebilirsiniz).

ateş

Mide bulantısı ve kusma

rektal kanama

Kabızlık veya daha az sıklıkla ishal .

Bir divertikülit atağı veya alevlenme nasıl bir duygudur?

İster akut bir divertikülit atağı, ister kronik bir divertikülit alevlenmesi geçirin, ağrı benzer olacaktır. Akut bir atak daha aniden ortaya çıkabilirken, kronik bir alevlenme birkaç gün içinde gelişebilir. Onu, divertikülünüzün iltihaplandığı yerde bulabilmelisiniz. Keskin ve delici hissedebilir veya yakıcı bir ağrıya sahip olabilir. Ağrı genellikle orta şiddetlidir.

 

Divertikülit ağrısı nerede bulunur?

Avrupa kökenli insanlarda, divertikül en sık kolonun sigmoid kolon adı verilen son kısmında meydana gelir. Bu bölüm sol alt tarafınızdan başlar ve  sağa sola doğru eğilim gösterebilir. Bu nedenle çoğu insan divertikülit ağrısını karınlarının sol alt kadranında hisseder. Bazen alt karın ağrısı da pelvisinize yayılabilir veya sırtınıza yayılabilir.

Bununla birlikte, Asya kökenli insanlarda, sağ üst kadranda bulunan kolonun ilk bölümünde divertiküloz olması daha yaygındır. Divertikülit burada üst karın ağrısına neden olabilir .

 

Divertikülit neden olur?

Divertikülünüzdeki iltihaplanma genellikle astarda bir yırtılma ve enfeksiyon içerir, ancak hangisinin önce geldiği her zaman net değildir. Bir yandan divertiküller, bakterilerin kamp kurması ve çoğalması için harika saklanma yerleri oluşturur. Bu, örneğin bunlardan birine bir miktar kaka sıkışırsa olabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon iltihaplanmayı tetikleyebilir ve iltihaplanma bir divertikülün şişmesine ve yırtılmasına neden olabilir.

Öte yandan, bir divertikül başka bir nedenle yırtılırsa, kolonunuzda yaşayan normal düzeydeki bakteriler tarafından kolayca enfekte olabilir. Sert kaka içinden geçerken veya genel kolitten (bağırsak iltihabı) etkilenmişse yırtılabilir . Bazı çalışmalar kolonunuzdaki sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonunun divertiküliti tetiklemede önemli bir faktör olabileceğini öne sürdü .

 

Divertikülit kalıtsal mıdır?

Divertikülit tesadüfen (tesadüfen) ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Ancak genetik kısmen divertiküloza yakalanmaya dahil olabilir. Divertiküloz ile doğmamış olsanız da, Avrupa veya Asya kökenliyseniz kolonunuzun belirli bir bölümünde bunu geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Genetiğin, kronik iltihaplanma geliştirme olasılığınızı etkilemesi de mümkündür. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Divertikülitin olası komplikasyonları nelerdir?

Divertikülitlerin  %80’i komplike değildir. Ancak şiddetli veya kalıcı divertikülit, aşağıdaki gibi komplikasyonlara yol açabilir:

 

Gastrointestinal kanama : Divertikül kanaması şiddetli olabilir ve anemiye yol açabilir .

Bağırsak tıkanıklığı : Şiddetli şişlik, kolonunuzun geçici olarak daralmasına neden olabilir. Kronik şişlik, daha kalıcı daralmaya neden olabilen striktür gelişebilir.

fistüller _İltihaplı ve aşınmış bir kolon duvarı, başka bir vücut kanalıyla ( ince bağırsağınız , mesaneniz veya vajinanız gibi ) birleşerek ikisi arasında uygun olmayan bir tünel oluşturabilir.

Mesane iltihabı : Mesanenize yakın olan divertikülit onu tahriş edebilir. Mesanenize bir fistül de orada bir enfeksiyon yayabilir.

Apse : Apse, boşaltılması gerekebilecek enfekte irin cebidir. Eğer yırtılırsa periton boşluğunuzu ( peritonit ) enfekte edebilir. Bu acil bir durum.

Gastrointestinal perforasyon : Bir divertikül yırtılacak (yırtılacak) kadar şişerse, bağırsak bakterilerinin periton boşluğunuza sızmasına izin verebilir. Peritonit sepsise yol açabilir.

 

Komplike divertikülitin belirtileri nelerdir?

Aşağıdakileri fark ederseniz, komplikasyonlar geliştirmiş olabilirsiniz:

Kakanızda taze kan.

Yüzünüzde solgunluk veya kendinizi zayıf hissediyorsunuz.

Sık sık işemeniz gerektiğini hissediyorsunuz veya işerken tahriş oluyorsunuz.

Karnınız sert ve dokunmaya karşı hassastır.

 

Divertikülit nasıl teşhis edilir?

Eğer divertiküloz olduğunuz biliyorsa, doktorunuz belirtilerinizi olası divertikülit olarak tanıyabilirler. Ancak insanlar genellikle bilmezler ve divertikülit semptomları diğer birçok duruma benzeyebilir. Diğer nedenleri ekarte etmek için kan testi ( kapsamlı metabolik panel ), dışkı testi veya idrar testi gibi bazı rutin testlerle başlayabilir .

 

Divertikülitten şüphelenildiğinde, bunu görüntüleme testleri yapılmalıdır. BT( bilğisayarlı tomografi)  en iyi seçenektir. hızlıdır ve iltihabın boyutunu ve ilgili komplikasyonları gösterebilir. Bazı durumlarda, kolonoskopi ile bakılması gerekebilir.. Kolonoskopi sırasında bazı komplikasyonları tedavi edebilirler.

 

Divertikülit Tedavisi

Divertikülit kendi kendine geçebilir mi?

Hafif ve karmaşık değilse, kendi kendine geçebilir. Ancak yine de değerlendirilmesi için bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bir enfeksiyon için size antibiyotik vermeleri gerekebilir ve bazı kişilerin reçeteli ağrı kesici ilaçlara ihtiyacı olabilir . Doktorunuz iyileşirken evde kendinize nasıl bakacağınızı da size söyleyecektir. Yaklaşık bir hafta sürer. Bu süre zarfında iletişim halinde olmanızı isteyeceklerdir.

 

Divertiküliti evde nasıl tedavi edersiniz?

Sağlık uzmanınız size izin verdiyse, divertiküliti evde aşağıdakilerle tedavi edebilirsiniz:

Sıvı diyet . Katı yiyeceklerden kaçınmak, bağırsaklarınıza dinlenme ve hastalıktan kurtulma şansı verir. doktorunuz size ne zaman ve ne yiyeceğiniz konusunda daha spesifik talimatlar verebilir.

Reçeteli antibiyotikler . Onlara ihtiyacınız olmayabilir, ancak ihtiyacınız varsa, doktorunuz eve götürmeniz için size biraz verecektir. Divertikülün tipine, sahip olduğunuz enfeksiyonun türüne bağlı olacaktır.

Asetaminofen . Reçetesiz (OTC) ağrı kesici için asetaminofene (Tylenol®) bağlı kalmak en iyisidir. Diğer yaygın ağrı kesiciler, gastrointestinal (GI) kanama riskinizi artırabilir.

 

Divertikülit ile kaçınılması gereken ilaçlar

Doktorunuz  , kanama riskinizi artırabileceklerinden, divertikülitiniz olduğunda NSAID’lerden kaçınmanızı önerir . NSAID, “nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar” anlamına gelir. Bunlar şunları içerir:

 

Aspirin (Bayer® veya St. Joseph®).

İbuprofen (Motrin® veya Advil®).

Naproksen sodyum (Aleve®).

 

Divertikülit tedavi edilmezse ne olur?

Hafif ve komplike olmayan bir vakanız varsa tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Ancak divertikülit hakkında bir sağlık uzmanı görmek önemlidir. Aksi takdirde, daha ciddi ve karmaşık bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bazı enfeksiyonların ortadan kalkması için antibiyotik veya antivirallerle tedavi edilmesi gerekebilir. Geçmeyen iltihap ikincil sorunlara neden olmaya başlayabilir. Ağrı da kötüleşebilir.

 

Divertikülitin geçmesini nasıl sağlarsınız?

Konservatif evde tedavi işe yaramadıysa veya şiddetli, kronik veya komplike divertikülitiniz varsa, tedavi için hastanede kalmanız gerekebilir. Tedavi şunları içerebilir:

 

IV ilaç . Doktorunuz, ilacın doğrudan kan dolaşımınıza gitmesi için size bir IV hattı yoluyla antibiyotik veya antiviraller verebilir. Bu şekilde size ağrı kesici de verebilirler. Bazı kişilerin opioidler gibi güçlü analjeziklere ihtiyacı olabilir .

Kan transfüzyonu Kanayan bir divertikülden çok fazla kan kaybettiyseniz, onu değiştirmek için acil kan transfüzyonuna ihtiyacınız olabilir .

Endoskopik prosedürler . Sağlayıcınız, küçük komplikasyonları tedavi etmek için bir kolonoskop veya sigmoidoskop (kolonunuzu inceleyen farklı tipte endoskoplar) kullanabilir. Örneğin, aktif kanamayı durdurabilir, bir apseyi boşaltabilir veya endoskoptan geçirilen aletleri kullanarak bağırsağınızın daralmış bir bölümünü açabilirler.

cerrahi . Bazı kişilerin apse, inatçı kanama, perforasyon (yırtılma) veya fistülü tedavi etmek için ameliyat olması gerekebilir. Nadir görülen kronik divertikülit vakalarında, bazı kişilerin bağırsaklarının sorunlu bölümünün çıkarılması gerekebilir ( kolektomi ). Bu, geçici bir kolostomi içerebilir .

 

Divertikülitin oluşmasını veya geri dönmesini önleyebilir miyim?

divertikülitin neden olduğu veya neden geri döndüğü hakkında kesin olarak nasıl önleneceğini bilmek çok zordur. Ancak genel bağırsak sağlığının divertikülite yardımcı olabileceğini biliyoruz. Daha fazla bitki ve daha az hayvansal yağ yemek, yeterince su içmek ve düzenli egzersiz yapmak bağırsak hareketlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Bazı insanlar için lif takviyeleri veya probiyotikler önerebilirler .

 

Divertiküloz veya divertikülitte nasıl beslenmeliyim

Geçmişte, divertikülozu olan kişilere, bir kişinin bir divertiküle takılıp divertikülite neden olabileceği ihtimaline karşı, tohum ve yemişlerden uzak durmaları söylendi. Bu risk günümüzde çoğunlukla bir efsane olarak kabul edilmektedir. Tohumlar ve kabuklu yemişler, büyük lif ve bitki bazlı protein kaynaklarıdır ve sağlıklı öğünlerde görünme eğilimindedirler. Bağırsaklarınız için genel olarak sağlıklı bir diyet sürdürmek, nadir görülen bir tohumun ters gitme ihtimali hakkında endişelenmekten çok daha iyidir.

 

Divertikülitim varsa beni neler bekliyordur?

İnsanların sadece küçük bir yüzdesinde komplike divertikülit olacak ve bunların sadece küçük bir yüzdesinin ameliyat olması gerekecek. Çoğu durumda, karmaşık divertikülit bile tedavi ile hızlı ve tamamen düzelir. Divertikülit, genel yaşam beklentinizi etkilememelidir. Sadece beklenmedik bir şekilde bağırsak delinmesi veya apsenin yırtılması durumunda yaşamı tehdit eden komplikasyonlar riski altında olursunuz.

 

Divertikülit tekrarlamaya devam ederse ne yapmalıyım?

Diyet ve yaşam tarzı iyileştirmeleri divertikülitin tekrar etmesini engellemediyse, sizi daha fazla risk altına sokan başka faktörler olabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, sık enfeksiyonlara daha yatkındır ve daha yavaş iyileşir. Otoimmün hastalıkları olan kişilerin kronik iltihaplanma olasılığı daha yüksektir. Bağırsaklarınızda yaşayan farklı bakterilerin dengesi bile bağırsak bağışıklığınızı etkileyebilir.

 

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN