Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Randevu Oluşturun

Lazerle Fistül Ameliyatı

Lazerle Fistül Ameliyatı

Lazerle Fistül Ameliyatı

Lazerle fistül ameliyatı, anal fistüllerin ortadan kaldırılması ve fistüllerden kaynaklı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesi amacıyla yapılan özel bir lazer tedavisidir.

Anal fistüller kalın bağırsağın son bölümü ile makat arasındaki deri dokusu arasında ortaya çıkan küçük açıklıklardır. Anal fistüller genellikle makat apsesi olarak bilinen iltihaplı yapılar sonucu ortaya çıkarlar. Bu yapıların içerisinde iltihaplı sıvılar yer alır.

 

Lazerle Fistül Ameliyatı Nedir?

Anal fistül lazer ameliyatı, makat bölgesinde meydana gelen fistül isimli küçük tünellerin kapatılması ve bunlara bağlı ortaya çıkan şikayetlerin sonlandırılması için yapılan tedavidir.

Lazerle fistül ameliyatı sırasında gelişmiş lazer teknolojilerinden faydalanılır ve bu ameliyat sırasında kesme işlemine başvurulmadığı için makat bölgesindeki dokular da zarar görmezler. Dokular ameliyattan sonra çok daha hızlı bir şekilde iyileşebilirler. Anal fistül lazer ameliyatı gerek hızlı gerekse de etkili bir tedavi yöntemi olması sebebiyle günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

 

Lazerle Fistül Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anal fistül lazer ameliyatı, lokal anestezi yada genel anestezi ile yapılır. Hastalar tedavi sırasında ağrı hissetmezler. Lazerle fistül ameliyatı sırasında öncelikle fistül debride edilir yani kazılır, daha sonra ise fistülün içine özel bir lazer probu sokulur ve bu prob yardımı ile fistüle lazer atımları yapılır. Anal fistülün iç ağzına dikiş atılarak kapatılır ve dış ağız açık bırakılır. Böylece Anal fistül ameliyatı başarıyla tamamlanmış olur.

 

 

Lazerle Fistül Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Lazerle fistül ameliyatının 7 avantajı şunlardır:

 1. Hızlı bir tedavidir.
 2. Kesi işlemine başvurulmaz.
 3. Dokular çok daha çabuk iyileşir.
 4. Hastane yatışına gerek yoktur, aynı gün taburcu olunur.
 5. Günlük yaşama dönüş görece hızlıdır.
 6. Enfeksiyon riski görece düşüktür.
 7. Anal fistüllerin tekrarlama riski düşüktür.

Lazerle fistül ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

 

Lazer ile Anal Fistül Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Lazerle fistül ameliyatı genellikle 15 dakika içerisinde tamamlanır. Hastalar tedaviden kısa bir süre sonra taburcu edilirler.

 

Anal Fistül Nedir?

Diğer adları Perianal fistül ve makat fistülü olan anal fistül, anüs ile kalın bağırsağın son bölümü arasında kalan deri dokusu üzerinde meydana gelen tünelsi yapıdır. Bu yapılar çeşitli nedenlerden meydana gelebilirler. Ancak makat apseleri, anal fistüllerin birincil nedenleridir. Bu tünelsi yapılar sebebiyle hastalar son derece rahatsız edici belirtiler deneyimlerler. Günümüzde hem bu belirtilerden hem de anal fistüllerin kendisinden lazer tedavisi ile, ağrısız bir şekilde kurtulmak mümkündür.

 

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Doğum gibi eylemler sırasında meydana gelen doku hasarının enfeksiyonla sonuçlanması.
 • Makat bölgesinde gerçekleştirilen cerrahi işlemler.
 • Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıklar.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
 • Kanser hastalıkları.
 • Hidradentis suppurativa isimli deri hastalığı.
 • Sezaryen ameliyatı.
 • Histerektomi ameliyatı.

Anal fistüllerin nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

 

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal fistüllerin deneyimlenen belirtiler arasında şunlar yer alabilmektedir:

 • Makat çevresinde kaşıntı hissi.
 • Makat çevresinde tahriş, kızarıklık ve şişlik.
 • Makat bölgesinde kötü kokulu akıntı görülmesi.
 • Dışkılama anında kan veya irin görülmesi.
 • Makat bölgesinde sıcaklık hissi.

Anal fistül belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu belirtilere makat apsesi belirtileri de eşlik edebilmektedir.

 

Anal Fistül Kimlerde Görülür?

Anal fistüller genelde makat veya vajina civarına cerrahi işlem uygulanmış bireylerde görülürler. Aynı şekilde makat apsesine sahip olan bireylerde de anal fistül görülme olasılığı son derece yüksektir.

 

Lazerle Fistül Ameliyatı Fiyatları 2024

Anal fistül lazer ameliyatı, şayet hastanın fistül durumuna kullanılan lazer cihazının çeşidine ve ameliyatın yapıldığı hastanelere göre fiyatlarda değişkenlik olabilmektedir.

Fiyattan önce cerrahın anal fistül lazer ameliyatındaki deneyimi hepsinden önemlidir.

Lazerle fistül ameliyatı ve güncel 2024 fiyatı hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan ücretsiz danışma talep forumu ile talep oluşturup yada bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN