Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma)

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) nedir?

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma), belirli organları koruyan ve çevreleyen boşlukların astarını yani kılıfını oluşturan bir doku türü olan Mezotelyumda gelişen tümörleri ifade eder.
Akciğerlerinizi çevreleyen plevra.
Karın ve pelvik bölgenizdeki organları çevreleyen periton.
Kalbinizi çevreleyen perikard.
Testislerinizi çevreleyen tunika vajinalis.
Çoğu insan Mezotelyoma kelimesini duyduğunda plevra kanserini düşünür. Bu tür Mezotelyoma, asbeste maruz kalma ile ilişkilidir.

 

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma)

 

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) türleri nelerdir?

Mezotelyoma’dan bahsetmenin farklı yolları vardır. Bunun bir yolu, tümörün kanserli (Malign Mezotelyoma) veya kanserli (benign Mezotelyoma) olup olmadığını belirlemektir . Diğer tipler, mezotel dokusunun oluşturduğu boşlukları ifade eder ve şöyle adlandırılır:

Plevral Mezotelyoma.
Peritoneal Mezotelyoma . Bunu abdominal Mezotelyoma olarak da duyabilirsiniz.
Perikardiyal Mezotelyoma.
Tunika vajinalis testisin mezotelyoma. Bunu testis Mezotelyoma olarak da duyabilirsiniz.

Mezotelyoma, tümörü oluşturan hücre tipine göre de gruplara ayrılabilir. Bu türler:

Epiteloid mezotelyoma : Bu hücre tipi genellikle diğerlerinden daha iyi bir prognoza sahiptir. Epitel hücreleri vücudunuzdaki en yaygın hücrelerdir.

Sarkomatoid mezotelyoma : Sarkomatoid hücreler vücudunuzdaki en az yaygın hücrelerdir. Şekilleri, birbirine yapışmaları daha zor olduğu için vücudunuzun herhangi bir yerinde hareket etme olasılıklarını artırır. Bu onları daha tehlikeli yapar.

Bifazik Mezotelyoma : Bu, ilk iki türün bir karışımıdır.

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) kimleri etkiler?

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma), birçok endüstride kullanılan doğal olarak oluşan bir mineral olan asbeste maruz kalma ile ilişkilidir. Kullanımı bir çok dünya ülkesinde düzenlenmiştir ve güvenlik önlemleri alınmıştır, ülkemizde asbest kullanımı hala kontrolsüz bir şekilde devam etmektedir. asbestte maruz kaldıktan 20 ila 40 yıl sonra Mezotelyoma hastalığı görülmektedir.

Kadınlardan daha fazla erkek, 3’e 1 oranında Mezotelyoma’dan etkilenir. 50’li ila 70’li yaşlarındaki erkekler tanıların çoğunu temsil eder.

Aşağıdaki sektörlerdeki işçiler, asbest ürünlerine artan maruz kalma nedeniyle daha fazla risk altındaydı ve muhtemelen hala da öyledir:

Binaların inşası, çatı kaplaması ve yıkımı (asbest, izolasyonda ve bazı kiremitlerde kullanılır).
Gemi yapımı.
Madencilik.
Frezeleme.
Mekanik. (Frenlerde asbest kullanılmaktadır).
Askeri gaziler, askeri üslerde, gemilerde ve inşaatlarda birçok şekilde maruz kalmış olabilir.

Çocukluk çağı Mezotelyoma’sın da asbest bir sorun gibi görünmüyor. Daha erken kanser türleri olan ve radyasyon tedavisi gören çocuklarda Mezotelyoma gelişme riski daha yüksektir.

 

Mezotelyoma ne kadar yaygındır?

Mezotelyoma nadir bir hastalık olarak kabul edilir. Şu anda, ABD’de her yıl tahmini 3.000 ila 4.000 yeni Mezotelyoma vakası bulunmaktadır. Toplamda, yaklaşık 2.500 Malign Plevral Mezotelyoma vakası vardır.

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) belirtileri nelerdir?

Semptomsuz Mezotelyoma olabilir ve sahip olduğunuz Mezotelyoma’nın türüne bağlı olarak farklı semptomlara sahip olabilirsiniz. Mezotelyoma türlerinden herhangi birine sahipseniz, aşağıdakilere sahip olmak mümkündür:

Ateş.
Gece terlemeleri.
Halsizlik olarak da adlandırılan genel bir rahatsızlık hissi.
Zayıflık.
İstenmeyen kilo kaybı .

Plevral Mezotelyoma belirtileri ve semptomları:

Yavaşça ortaya çıkan ve zamanla kötüleşen nefes darlığı (nefes darlığı).
Göğüs ağrısı.
Yutma güçlüğü (disfaji).
Göğüs bölgesinde topaklar.
Akciğerlerdeki sıvı (plevral efüzyon).

Peritoneal Mezotelyoma belirtileri ve semptomları:

Karın ağrısı ve Anemi.
Anormal sıvı toplanması ( asit ).
İshal.
İştah kaybı ve kilo kaybı.
Mide bulantısı ve kusma.
İnce bağırsakta bir tıkanıklık.

Perikardiyal Mezotelyoma belirtileri ve semptomları:

Düşük kan basıncı.
Anormal kalp ritmi paternleri.
Göğüs ağrısı.
Nefes almakta.

Tunika vajinalis testis Mezotelyoma belirtileri ve semptomları:

Hidrosel (sıvı toplanmasının neden olduğu skrotumda şişlik).
Skrotumda yumru.
Kasık fıtığı.
Spermatosel (epididimde kist).

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) neden olur?

Yetişkinlerde Mezotelyoma’nın ana nedeni geçmişte asbest tozuna maruz kalmaktır. Mezotelyoma hastalarının %70 ila %80’i, çoğunlukla iş nedeniyle asbeste maruz kalmıştır. Semptomların gelişmesi 20 yıldan fazla sürer.

Daha az sayıda insan, silika ve Erionit gibi benzer minerallere maruz kaldıktan sonra Mezotelyoma geliştirmiştir. Erionit, Mezotelyoma ile bağlantılı bir mineral türüdür (zeolit). Ek olarak, radyasyon tedavisi çocukluk çağı Mezotelyoma ile ilişkilidir.

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) teşhisi nasıl konulur?

Tıbbi geçmişiniz ve fizik muayenesi. Belirtilerinizi duymak ve göğsünüzü dinlemek ilk ipuçlarını sağlayacaktır. Bir dizi test gereklidir . Bu testler şunları içerebilir:

Kan testleri, Akciğer fonksiyon testleri, Göğüs röntgeni , biyopsi, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları , pozitron emisyon tomografi (PET) taramaları veya daha az sıklıkla manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları dahil olmak üzere görüntüleme testleri.

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma) tedavisi nedir?

Mezotelyoma tedavisi, türe bağlıdır. İyi huylu (kanserli olmayan) Mezotelyoma’nın tedavisi, Malign Mezotelyoma’dan farklıdır.

İyi huylu mezotelyoma tedavisi:

İyi huylu Mezotelyoma tümörleri kanserli değildir ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmaz ( metastaz yapmaz). Akciğer zarında, karın zarında (peritonda) büyüyebilirler. Tipik olarak cerrahi bir prosedürle çıkartmak gerekir. Tamamen çıkarıldıklarında genellikle geri gelmezler. Çok nadirde olsa ameliyat sonrası kemoterapi önerilebilir.

Malign mezotelyoma tedavisi:

Size Mezotelyoma teşhisi konduktan sonra, hastalığın ne kadar ilerlediğini değerlendirmek için bt ve pet görüntülemeleri yapılabilir. Bu evreleme ile hastanın tedavi şekli belirlenir. Cerrahi olarak temizlenebilecek durumda olanalar cerrahi olarak temizlenip sıcak kemoterapi uygulanır ve ameliyat sonrası normal kemoterapi tedavi protokolüne geçilir. En sık görülen kanserli Mezotelyoma türü Malign Plevral Mezotelyoma’dır. Ancak tüm kötü huylu Mezotelyoma türleri için seçenekleriniz arasında kemoterapi veya diğer terapilerle birlikte veya bunlar olmaksızın cerrahi veya ameliyatsız kemoterapi , radyasyon terapisi.

Malign mezotelyoma tedavisinin komplikasyonları:

Ameliyat ve kemoterapi en iyi tedavi şekli olsa da, aşağıdaki gibi komplikasyonları olabilir:

Enfeksiyon.
Kalp krizi (miyokard enfarktüsü).
Böbrek yetmezliği.
Birden fazla organ sisteminin başarısızlığı.
Ventilatörden (solunum makinesi ) çıkamama .

 

Karın zarı kanseri (Mezotelyoma)’yı nasıl önleyebilirim?

Mezotelyoma’yı önlemenin en iyi yolu asbest ve diğer zararlı minerallerden kaçınmaktır. Asbest çevresinde olmanız gerekiyorsa, koruyucu maskeler ve giysilerle ilgili yönergeleri izlediğinizden emin olun.

 

Malign mezotelyoma yaşam süresi ne kadar?

Herhangi bir Maligni Mezotelyoma tipi için prognoz kötüdür. Birçok insan tanıdan sonraki ilk dört ila altı ayda ve çoğu tanıdan sonraki 12 ayda ölür. Bununla birlikte, bazı insanlar bundan daha uzun yaşadılar ve çok azı beş yıllık sınırda hayatta kaldı.

 

Malign Mezotelyoma tedavisi sonrası ne yapılmalı?

Malign melanom tedavisi gördüyseniz, muhtemelen sizi belirli bir programda görmek gerekir. sizin takibinizde kanserin geri dönüp dönmediğini görmek için testler yapabilir.

Kemoterapi ve radyasyonun yan etkilerini yaşıyorsanız, hayatınızı iyileştirmenin yollarını da sorun. Düşündüğünüzden daha fazla seçenek olabilir.

Ne zaman derhal bir sağlık uzmanına başvurmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun, örneğin ateşiniz varsa veya aşırı baş dönmesi varsa. Ardından, bu önerileri izleyin. Sorularınız için doktorunuz ile iletişime geçmeniz her zaman uygundur.

 

Karın zarı kanseri olan ne kadar yaşar?

İlk evrelerinde teşhis konulmasıyla, cerrahi ve ışın yöntemleri ile yaşam süresi uzatılabilmektedir. İyi huylu Mezotelyoma veya kanserli olmayan Mezotelyoma ölümcül değildir. Bununla birlikte, Malign Mezotelyoma neredeyse her zaman ölümcüldür fakat iyi bir cerrahi tedavi ve kemoterapi kombinasyonu yaşam ömrünü oldukça uzatmaktadır. Malign Mezotelyoma’nın bu kadar ölümcül olmasının bir nedeni de yıllarca semptom göstermeden büyümesidir.

Eğer Akciğer zarı kanseri teşhisine geç kalınmış ise hastanın yaşam süresi 6 ile 10 ay arasında değişmektedir.

 

Karın zarı kanserine yakalanan bir kişinin yaşam beklentisi nedir?

Pek çok farklı Mezotelyoma türü vardır, bu nedenle yaşam beklentisi tahminleri değişiklik gösterir. İnsanların hepsi yaş, genel sağlık ve diğer tıbbi durumlar açısından farklıdır. Her zaman olduğu gibi, Mezotelyoma erken bulunursa ve mümkün olduğunca şiddetli bir şekilde tedavi edilirse muhtemelen daha iyi sonuçlar alırsınız.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN