Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM)

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM)

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM), herhangi bir kesi yapmadan rektal tümörleri ve diğer sorunları  tedavi etmek için kullanılan bir prosedürdür. Anüsünüzden mikrocerrahi aletler yerleştirir. TEM’in komplikasyon riski daha düşüktür ve açık cerrahiden daha az ağrılıdır.

 

TEM Yöntemi nedir?

Transanal endoskopik mikrocerrahi (TEM), tümörler gibi rektum problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir prosedürdür. Rektumunuza ( kalın bağırsağınızın alt kısmı) ulaşmak için anüsünüzden (popo deliği) küçük aletler ile yapılır. Ameliyat kesisi olmadığı için açık ameliyatlara göre daha çabuk ve daha az ağrı ile iyileşme sağlanır.

TEM ile rektumundaki yüksek rektal tümörlere ulaşma sağlaranır . Eskiden cerrahlar bu tümörlere ancak açık karın ameliyatı ile ulaşabiliyorlardı. Açık karın ameliyatlarında büyük bir göbek kesisi kullanılır ve uzun, ağrılı iyileşmelere neden olabilir.

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM)

 

TEM ile TAMİS arasındaki fark nedir?

TEM cerrahisinde genel anestezi altında rektoskop adı verilen sert bir alet ile anüsünüzen içeri konulup daha sonra rektoskoptan küçük aletler ve bir kamera geçirirler.

Transanal minimal invaziv cerrahide (TAMİS) te anüse küçük, jel benzeri, yuvarlak bir port yerleştirir. Porttan küçük bir kamera ve cerrahi aletler yerleştirilir. TAMIS’te kamera ve aletler laparoskopik ameliyatlarda kullanılanlarla aynıdır.

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) kimler içindir?

Birden fazla sağlık sorununuz varsa veya açık ameliyatı tolere edemiyorsanız, transanal endoskopik mikrocerrahi iyi bir seçenek olabilir. TEM, açık karın ameliyatı yapmadan kolorektal kanseri ortadan kaldırmanın bir yolunu sunar. TEM ayrıca erken evre veya iyi huylu (kanserli olmayan) rektal tümörleri olan genç insanlar için de yararlı bir araçtır.

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) kimlere uygulanmaz?

Herkes TEM’e aday değil. Rektoskop çok sert olduğu için, omurganız bu işlemde tümöre giden yolunu engelleyebilir. Bu durumlarda, daha esnek araçlar kullanan TAMIS’e ihtiyacı olabilir. Anal kanalda daralma veya darlık olan kişiler TEM veya TAMIS için aday olmayabilir.

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) neyi tedavi eder?

Çoğu zaman, rektumdaki tümörleri çıkarmak için TEM kullanır. Aşağıdakileri tedavi etmek için transanal endoskopik mikrocerrahi daha uygun olabilir.

Kanserli olmayan (iyi huylu) rektum tümörleri.
Rektumunuzdaki enfekte geçiş yolları (fistüller) ve rektal kanser.
Rektal prolapsus.
Rektal daralma (darlıklar).
Küçük doku büyümeleri (rektal polipler ).

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM)

 

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) öncesi ne olur?

TEM için hazırlanmak, kolonoskopi için hazırlanmaya benzer . Rektumunuz net bir şekilde görülebilmesi için kaka yapmanız ve bağırsaklarınızı tamamen boşaltmanız gerekir. Dehidrasyonu önlemek için bol sıvı içilmeli ve kolonu temizlemek için tipik olarak bir müshil verilir.

Ameliyattan bir gün önce katı yiyecekler yemekten kaçının.
Diyetinizi sadece ameliyattan 12 ila 24 saat önce sıvıları temizlemekle sınırlayın.
Ameliyat günü gece yarısına kadar yemeyi ve içmeyi kesin.
Bağırsak hazırlığınız sırasında evde kalmayı planlayın. İşlemden birkaç gün önce kan sulandırıcılar gibi bazı ilaçları almayı bırakmanızı gerekebilir.

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) sırasında ne olur?

TEM sırasında uyku halinde kalmanız için genel anestezi alırsınız . Transanal endoskopik mikrocerrahide cerrahınız:

Rektoskopu anüsünüzden ve rektumunuza sokar.
Tümörü daha net görebilmek için rektumunuzu gazla doldurur.
Mikrocerrahi aletleri ve kamerayı rektoskoptan geçirir.
Tümörleri veya polipleri ve az miktarda çevre dokuyu çıkarır.
Rektal astarınızı çözülebilir dikişler veya metal klipslerle tekrar birleştirir. Siz iyileşirken vücudunuz bu dikişleri doğal olarak yeniden emer veya dışarı atar.

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi (TEM) sonra ne olur?

İşlemden hemen sonra biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde şunlara sahip olabilirsiniz:

İdrarı boşaltmak için mesanenizdeki içi boş tüp (idrar torbası).
Damarlarınızdan birine intravenöz (IV) hattı size sıvı vermek için.
24 saat intravenöz (IV) antibiyotikler.

Ameliyattan sonraki bir gün içinde yeme içmeye başlayabilirsiniz. Transanal endoskopik mikrocerrahiden sonra bir ila iki gün hastanede kalabilirsiniz.

Transanal Endoskopik Mikrocerrahinin avantajları nelerdir?

Transanal endoskopik mikrocerrahi, kolorektal cerrahların abdominal kesi yapmadan rektumunuzun daha yüksek bölgelerine ulaşmasını sağlar . Geçmişte, bu tümörler kapsamlı karın ameliyatı gerektiriyordu. Bu invaziv prosedürlerin mesane sorunları, erektil disfonksiyon ve kalıcı kolostomi gibi uzun vadeli yan etkileri olabilir .

Buna karşılık, TEM tipik olarak ağrısızdır ve aşağıdakiler gibi birçok fayda sunar:

Daha az kanama.
Daha düşük enfeksiyon riski, bağırsak tıkanıklığı ve diğer komplikasyonlar.
Daha kısa hastanede kalış süresi.
Daha hızlı bir iyileşme.

 

Transanal endoskopik mikrocerrahinin riskleri veya komplikasyonları nelerdir?

Transanal endoskopik mikrocerrahi, açık abdominal cerrahiye göre daha düşük komplikasyon oranlarına sahiptir. Ancak, küçük bir risk vardır:

Kanama.
Enfeksiyon.
Rektal veya karın ağrısı .
İdrar retansiyonu
Ani kaka yapma ihtiyacı (fekal aciliyet).

 

Transanal Endoskopik Mikrocerrahi sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

İşleminizle aynı gün ayağa kalkıp hareket edebilirsiniz. Eve döndükten sonra, genellikle bir veya iki gün içinde, normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

TEM’den birkaç hafta sonra sıvı bağırsak hareketleriniz olabilir. Gerekirse, bağırsak işleviniz normale dönene kadar diyetinizi ayarlamak için bir beslenme uzmanı veya diyetisyenle çalışabilirsiniz.

 

Sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim?

TEM’den sonra herhangi bir komplikasyon yaşarsanız, sağlık uzmanınıza görünün, örneğin:

Kanama.
İdrar yapmada zorluk.
Ateş veya titreme.
Şiddetli karın veya rektal ağrı.

 

Rektum kanseri tek tedavisi Transanal Endoskopik Mikrocerrahi mi?

Erken evre rektum kanseri için TEM önerebilir. Birçok insan için, prosedür tümörü başarılı bir şekilde çıkarır ve başka herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar TEM’e ek olarak kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi başka kanser tedavilerine de ihtiyaç duyar.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN