Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Sıcak Kemoterapi (HİPEC)

Sıcak Kemoterapi Nedir ?

Sıcak Kemoterapi, ısıtılmış kemoterapinin karın içine verilerek direkt olarak kanser hücrelerini yok etmeye yönelik bir cerrahi tedavi yöntemidir.

Diğer adıyla HİPEC olarak bilinir. HİPEC, Hipertermik İntra Peritoneal Kemoterapi kısaltılmasına denir.

 

Sıcak Kemoterapi Tedavisi

Sıcak kemoterapi, birçok kanser türünü tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ve kemoterapinin vücuda verilmesine yönelik alternatif, yenilikçi bir yöntemdir.

İntravenöz olarak verilen geleneksel kemoterapinin aksine, hipec kemoterapiyi doğrudan karın içine vererek karın boşluğundan kaynaklanan veya karın boşluğuna yayılmış kanserler için iyi bir tedavi yöntemidir.

 

Sıcak Kemoterapi (HİPEC)

 

Hipec Neden Kullanılır ?

Karın içinde görünen tüm tümörler cerrahi operasyon ile temizlendikten sonra kalan kanser hücrelerini ve cerrah tarafından görülemeyen çok küçük tümörleri yok etmeye yardımcı olmak için karın içine doğrudan ısıtılmış kemoterapi uygulanır. Bunun nedeni kemoterapinin karın içinde dolaşarak daha fazla yere ulaşmasını sağlamasıdır.

Sıcak kemoterapinin amacı, bu hücrelerin yeni tümörlere dönüşmesini ve kanserin tekrar etmesini önlemektir.

 

Sıcak Kemoterapi Avantajları Nelerdir?

Hipec, intravenöz olarak verilen standart kemoterapiden daha etkili ve daha güvenli bir şekilde karına daha yüksek konsantrasyonda kemoterapiyi vermesini sağlar. Bu yüzden sıcak kemoterapi, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük kanser hücrelerini öldürmede en iyisidir.

Hipec yoluyla verilen kemoterapi, intravenöz kemoterapiden daha az yan etkiye neden olur. Hipec uygulaması sırasında kemoterapinin 42 dereceye kadar ısıtılarak karın içine uygulanabilir olması kemoterapinin etkinliğini arttırmaktadır.

Birçok çalışma , cerrahi ve sıcak kemoterapinin birlikte kullanılmasının tek başına kemoterapiden daha faydalı olduğunu gösteriyor.

 

Sıcak Kemoterapi Hangi Hastalara Uygulanır ?

Sıcak kemoterapinin uygulanması özellikle karın içinde yayılmış ve karın içinde sınırlı kalmış kanser hastaları için çok iyi bir yöntemdir.

Karın dışında (beyin, kemikler, akciğer metastazları vb.) tutulumların olduğu durumlarda yapılmaz.

Sıklıkla peritonun kendi kanseri olan (psödomiksoma peritonei), apandisit, kolon kanseri, rektum kanseri ve kadınlarda yumurtalık (over) kanser hastalarına sıcak kemoterapinin uygulanabilmesi başarılı sonuçların alınmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında mide kanserlerinde son zamanlarda uygulanmaya başlanmış olup sınırlı hastalarda başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

Sıcak Kemoterapi Nasıl Uygulanır?

İleri evre karın içi tümörler temizlendikten sonra biz buna sitoredüktif cerrahi diyoruz, batın içine 4 adet diren konulur ve hastanın karnı geçici olarak kapatılır. Bir cihaz yardımı ile 42 dereceye kadar ısıtılan kemoterapinin 2 direnden karın içine yollanması ve diğer 2 direnden geri alınmasıdır.

Bu işlem verilen kemoterapinin çeşidine göre 30-60-90 dk aralıksız devam ettirilir. İşlem bittikten sonra hastanın karnı tekrar açılır ve kanama kontrolü yapılır. Bağırsak bağlantıları yapılacaksa yapılır ve hastanın karnı tekrar kapatılıp ameliyat sonlandırılır.

 

Sıcak Kemoterapinin Tedavisini Kimler Yapar?

Sıcak kemoterapinin tek başına bir tedavi yöntemi olduğu söylenemez. Bu işlem sitoredüktif cerrahinin bir parçasıdır. Bu konuda deneyim kazanmış kolorektal cerrah tarafından operasyon sırasında uygulanabilir.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN