Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri Nelerdir?

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri kalın bağırsak tümörlerine nazaran oldukça ender görülürler ve çoğunluğu ince bağırsak kas tabakasından köken alırlar. İnce bağırsak tümörlerini saptamak oldukça zor olmak ile birlikte çoğunlukla bağırsak tıkanıklığına yol açtıklarında tespit edilirler. Tümörler şunlardır: Adenokarsinom, Gastrointestinal Stromal Tümör (GIST), Lenfoma,  Karsinoid Tümörler ve Paraganglioma dahil olmak üzere nöroendokrin tümörler.

 

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri

 

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri Belirtileri Nelerdir?

İnce bağırsak tümörleri, ince bağırsakta meydana gelen nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kanser türleridir.  Özellikle mide ve göbek çevresinde sıklıkla görülen karın ağrısı, açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk ve bağırsak hareketlerinde değişiklik gibi semptomlara neden olabilirler. Ayrıca iştahsızlık, kansızlık, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de işaretleri arasında olabilir. Hızlı teşhis ve tedavi sağlanabilmesi için ince bağırsak tümörlerinin belirti ve semptomlarının farkında olmak önemlidir. Erken teşhis, başarılı tedavinin anahtarıdır

 

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri’nin Tedavisi Nedir?

Tedavisi cerrahidir. Cerrahide etkilenen ince bağırsak kısmı çıkarılır ve mümkün ise kalan iki uç birbirine bağlanır. Eğer cerrahi tedavi yeterli olmazsa radoterapi, kemoterapi gibi onkolojik tedaviler gündeme gelir. Tedavinin şeklini tümörün çeşidi, özellikleri, durumu belirler. 

 

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörleri Kimlerde Sıklıkla Görülür?

İnce Bağırsak Tümörleri ve Gaztrointestinal Stromal Tümörler (GIST),  nispeten narindir. 

Nörofibromatozis, Carney kompleksi veya ailesel adenomatöz polipozis (FAP) gibi genetik sendromların bir sonucu olarak ortaya çıkabilirler ancak vakaların çoğunun bilinen bir genetik nedeni yoktur. GIST’ler genellikle 40 yaş üstü insanları etkiler ve en sık ince bağırsağa yerleşir. Nadir durumlarda vücuttaki diğer organlara yayılabilirler. Herhangi bir kanser teşhisinde olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir ve bu tür bir tümör şüphesi varsa hemen tedavi süreci başlamalıdır. 

 

İnce Bağırsak (Kanseri) Tümörlerin Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Herkesin bildiği üzere spor yapmak sağlığa çok faydalıdır ve düzenli spor yapıldığı takdirde tedavi sonrası verim artar tekrar hastalığa yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Sağlıklı beslenmede bu hususta çok önemlidir. Lif içeriği yüksek gıdalar tüketilmesi bağırsağımızın güçlenmesini ve kanserden de korunmasını sağlar.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN