Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni)

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Nedir?

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni), bağırsağın bir kısmının ya da karın iç organlarından birisinin karın duvarındaki zayıf bir noktadan, karın zarını iterek dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan tıbbi bir durumdur.  Kasık fıtığında bağırsak dışarı çıktığı için cilt altında bir dış çıkıntı oluşturur ve karın iç bölgesinde basınca bağlı olarak kasık fıtığının görünürlüğü artar.

 

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık Fıtığı, bir nedene bağlı olmayacağı gibi vücuttaki başka hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Ağır yük kaldırma, kronik öksürme Sve hapşırmalar, fazla kilo, kronik kabızlık ya da prostat hastalıklarına bağlı tuvalet yaparken zorlanmalar, karaciğer ya da kalp hastalıklarına bağlı karın içinde sıvı birikmesi durumu, akciğer hastalıkları, siroz, KOAH, karın iç basıncının artması,  hamilelik, prematüre doğmuş olmak gibi nedenleri sıralayabiliriz.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Nasıl Oluşur?

Karın bölgesi dıştan içe doğru farklı katmanlardan oluşur. En üst tabaka deriden oluşurken onu yağ dokusu, karın ön duvar kasları, ince zar (periton) izler. İç organlar işte bu ince zarın içindedir ve tüm bu katmanlar, iç organları dış etkilerden korumayı amaçlamaktadır. İşte bazen periton denilen ince zar dokusunda zayıflamalar oluşur ve en alt katmanda bulunan iç organlar üst katmanlara doğru basınca bağlı olarak baskı yapmaya başlar.  Baskı sonucu yırtıklar, delikler, girinti ve çıkıntılar meydana gelmeye başlar ve bu kasık fıtığını oluşturur.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni)

 

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Kişi ince zar dokusunun zayıf kısımlarında oluşan yırtılma, delik, girinti ve çıkıntıları ağrılar başlayıncaya kadar hissedemeyebilir. Hatta fark ettiği şişliği geri iterek sorunu çözdüğü yanılgısına  da düşebilir. Oysa ki fıtık, iç basıncın yükselmesiyle ortaya çıkan azalmasıyla kaybolabilen sağlıksal bir durumdur.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Kendiliğinde İyileşir Mi?

Kasık Fıtığı, kendiliğinden geçmeyeceği gibi zamanla ağrı ve yanmanın şiddeti  artar; şişlikte morarma, kızarma gibi durumlar gözlenebilir. Fıtık genellikle bağırsaklarda oluştuğu için tedavide geç kalındığı takdirde süreç daha sıkıntılı bir hal alacaktır. İlerleyen fıtık doğrudan bağırsakları da etkilediğinden sindirime bağlı kabızlık, mide bulantısı, kusma, kabızlık, iştahsızlık, ateş, gaz çıkaramama, karında şişlik, hızlı nabız atışı gibi sorunları da ortaya çıkacaktır.

 

Boğulmuş Ve İnkarsere-Strangül Fıtık Nasıl Oluşur?

İç basıncın yükseldiğinde fıtık kesesinin içine iç karın organları girer; iç basınç azaldığında ise fıtık kesesinde geri çıkar. İşte bazen bu organlar iç basınç azalmasına rağmen fıtık kesesinde sıkışır ve kesenin dışına çıkamaz. Böyle sıkışmışlık yaşandığında kan akımı da sıkıntıya girer ve boğulmuş fıtık vakası yaşanır. Yoğun ağrı yaşanır ve acil ameliyat gerektirir.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Tedavisi Nasıl Olur?

Kasık Fıtığı, kendiliğinden iyileşmez ve zamanla kan dolaşımını da engellendiği için farklı komplikasyonlara da sebep olurlar. İlaçla tedavisi olmadığından çözüm kasık fıtığı ameliyatıdır.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Ameliyatı Nasıl Olur?

Kasık Fıtığı sorunun açık ve kapalı (laparoskopik)  ameliyatla ortadan kalkabilir. Fıtık ameliyatlarının hangisinin yapılacağı; hangi anestezi tekniğinin uygulanacağı hastanın ve fıtığın durumuna bağlı olarak cerrah tarafından belirlenir. Tedavi yöntemlerinden açık ameliyat,  kasık bölgesinde 5 cm kadar bir kesi açılarak gerçekleştirilir. Ortalama 1 saat sürer ve fıtığın durumuna göre iyileşme sağlanır. Kapalı (Laparoskopik)  ameliyatta ise çift taraflı fıtıklarda karın duvarına açılan 3 farklı delikten  kamera yardımıyla görüntüleme sağlanır. Her iki taraftaki fıtık, özel cihazlarla ameliyat edilir. Yaklaşık yarım saat sürer ve hasta birkaç gün içinde normal yaşamına döner.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Tekrarlar Mı?

Kasık Fıtığı tedavilerinin amacı bölgede bozulan anatomiyi eski haline getirmektir. Kasık fıtığı içinde sıkışıp kalan organın parçasını yerine yerleştirmek ve bir daha oluşmamasını sağlamaktır. Burada önemli olan ameliyat bölgesini zorlayacak, baskılayacak, ani ve sert hareketlerden kaçınmak ve ideal kiloyu korumaktır.

 

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Kimlerde Oluşur?

Kasık Fıtığı, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bir hastalıktır. Kız çocuklarına göre erkek çocuklarında; yetişkin kadınlara göre de yetişkin erkeklerde daha sık görülür. Bunun nedeni de. Erkeğin üreme organının gelişimine bağlı olarak kasık bölgesinde oluşan boşluk yani anotomik yapısıdır.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN