Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Proktoloji

Makat Hastalıkları

İzmir proktoloji doktoru Op. Dr. Mustafa Göztok, hemoroid, makat çatlağı anal fistül ve kıl dönmesi gibi hastalıklara tedavi uygulamaktadır.

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) toplumda yaygın bir sorundur. Rektumunuzun içindeki veya anüsünüzün dışındaki şişmiş damarlar ağrıya, anal kaşıntıya ve rektal kanamaya neden olabilir. İlk semptomlar genellikle evde tedavilerle düzelir, ancak hastalar beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını degiştirmediğinde cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar.

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi)

Bir Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi), hava, sıvı ve kıl yumakları ile dolu yuvarlak bir doku kesesidir. Bu yaygın kist türü, kıvrımında bulunur ve genellikle bir deri enfeksiyonundan kaynaklanır. Pilonidal sinüsler ülkemizde her yıl bildirilen 15.000’den fazla vaka ile yaygın bir durumdur. Ancak birçok insan, dokturuna bile bahsetmekten çok utanıyor.

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

Anal Fissür (Makat Çatlağı)

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissür, anüs veya rektum derisindeki küçük bir yırtıktır. Genellikle büyük veya sert dışkı çıkarmaktan veya bağırsak hareketleri sırasında ıkınmaktan kaynaklanır. Fakat uzun süreli ishal durumlarında da görülebilir. Anal fissürler oldukça ağrılı olabilir ve bağırsak hareketleri sırasında kanama, kaşıntı ve rahatsızlığa neden olabilir.

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

Perianal fistül (Makat fistülü)

Perianal fistül (Makat fistülü), anüs içindeki enfekte bir bezi anüs çevresindeki derideki bir açıklığı bağlayan küçük bir tüneldir. Semptomlar anüs çevresinde ağrı ve şişmeyi içerir. Anüs, dışkının vücuttan atıldığı dış açıklıktır. Anüsün hemen içinde mukus yapan bir dizi küçük bez vardır. Nadiren, bu bezler tıkanır ve enfekte olabilir, bu da apseye yol açar.

Bu apselerin yaklaşık yarısı fistüle dönüşebilir.

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

Anüs (Makat) Estetiği

Anüs (Makat) Estetiği, anüsün görünümünü iyileştirmeye odaklanan özel bir tıbbi uygulamadır. Bölgenin görünümünü ve hissini geliştirmek için bir dizi kozmetik cerrahi prosedür ve tedaviyi içerir. Anüs estetiğinin amacı, anal bölgenin estetik açıdan hoş, dengeli bir görünümünü oluşturmanın yanı sıra kişinin kendine olan güvenini ve beden algısını geliştirmektir.

 

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

Anorektal Manometri

Anorektal manometri, rektum ve anal sfinkterin ne kadar iyi çalıştığını ölçen bir testtir. Anorektal manometri testi genellikle yetişkinlerde buyük tuvaletini tutamayan kişilerde kullanılan bir testtir. Bu testte amaç büyük tuvaleti sağlayan kasların yani sfinkter kaslarının tuvalet sırasında nekadar uyumlu çalıştığını ve normal basınçlarını ölçmek. Hemoroid, perianal fistül ve makat çatlağı nedeniyle yapılan yanlış cerrahi sonrası bu kaslarda kayıp olur ve hastada tuvaletini tutamama şikayetleri gelişebilmektedir. Bu test sonucunda kas kaybı mevcut ise hastaya anal kas terapisi uygulanarak bu kasların daha iyi çalışması sağlanır.

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

Makat Apsesi (Anal Apse) (Perianal Apse)

Makat Apsesi, anüs, rektum veya makat bölgenizin (cinsel organlarınız ve anüs arasındaki boşluk) yakınında bulunan irinle dolu çıbana benzer bir yumrudur. Anüsünüzdeki bezlerden biri tıkandığında ve enfekte olduğunda olur. Anal bezde irin ve sıvı toplanır ve sonuç, anüsünüzün (kalçalarınızdaki delik) çevresinde aşırı derecede ağrılı bir apsedir.

DETAYLI BİLGİ ÜCRETSİZ DANIŞIN

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN