Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Randevu Oluşturun

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır? Avantajları Nedir?

Lazerle Hemoroid Ameliyatı

Lazerle hemoroid ameliyatı, halk arasında basur olarak bilinen hastalığın özel lazer teknikleri ile ortadan kaldırıldığı, gelişmiş bir tedavidir.

Rektum bölgesinde, bölgedeki dokuların beslenmesini ve dokularda meydana gelen atıkların toplanmasını sağlayan damarlar mevcuttur. Bu damarlar, zaman içerisinde aşırı ıkınma ve benzeri sebeplerden dolayı genişlemeye uğrar. Bu genişleme ile birlikte hastada hemoroid memesi veya basur memesi olarak bilinen yapılar oluşur.

İnsanlar için oldukça sıkıntılı olan bu durumdan lazerle basur ameliyatı olarak kurtulmak artık çok daha kolay ve rahattır.

Son teknolojik gelişmeler sayesinde, lazerle hemoroid ameliyatı rektum bölgesindeki damarların genişlemesiyle oluşan hemoroid memesinden kurtulmak için, hem hastanın hem de doktorun seçebileceği en iyi ve en rahat tedavi yöntemidir.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nedir?

Lazerle hemoroid ameliyatı, basur tedavisinde kullanılan son derece gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında özel lazer teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Basur tedavisinde kullanılan en gelişmiş ve en avantajlı uygulama lazerle hemoroid ameliyatıdır. Bu yüzden günümüzde yaygın bir biçimde tercih edilmektedir.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

 

Lazerle hemoroid ameliyatı özel anestezi uygulamaları ile yapılır, dolayısıyla ağrısızdır. Hemoroid hastalığının rahat ve kolay tedavi yöntemi olarak bilinen lazer tedavisi uygulaması, klasik cerrahi ameliyata nazaran son derece kolaydır ve çok kısa sürede tedavi tamamlanır.

Lazerle hemoroid ameliyatı sırasında, özel bir lazer probu ile hemoroid memesine giriş yapılır ve hemoroid memesi büzüştürülür. Hızlı bir şekilde tamamlanan tedavinin ardından hasta aynı gün taburcu edilir.

Lazer uygulama işlemi genellikle 1. ve 2. derece hemoroidler için hafif şekilde meydana gelen basur memelerini söndürmede kullanılırken, 3. ve 4. derece hemoroidlerde ise daha büyük olan basur memelerinin ameliyat esnasındaki kesimi için kullanılır.

 

Lazer İle Hemoroid Nasıl Yakılır?

 

Lazerle Hemoroid Tedavisi

 

Lazerle hemoroid ameliyatı yaklaşık olarak 90 dereceye kadar ısı taşıyabilen lazer ışınları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Lazer ışınları belirlenen ısıya ulaştıktan sonra hemoroidal dokuya uygulanarak denatürasyon (pişirme-yakma) meydana getirilir. Genel olarak 1. ve 2. derece hemoroid problemine sahip olan hastalara uygulanan bu yöntem, son derece ağrısız sızısız kolay bir çözüm sağlamaktadır.

Hastaların isteğine ve durumuna göre lokal anestezi veya hafif sedasyon (uyutulma yöntemi) uygulanarak gerçekleştirilen lazerle hemoroid ameliyatı, saç telinden biraz kalın bir lazer teliyle hemoroid memelerine girilerek uygulanmaktadır.

Operasyonun başlamasıyla lazer teliyle yakılan hemoroid memesinde 2 ila 4 mm derinliğinde ve 6 ila 8 mm genişliğinde doku hasarı meydana gelmektedir. Hasta belki bu yanmayı çok hafif bir şekilde hissedebilmektedir. Lazerle hemoroid memesine uygulanan ısı sonrasında bölgedeki genişlemiş toplardamarlar yanarak büzüşür ve küçülürler.

Kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen bu yanık, yanarak zayıflayan hemoroid memesinin bulunduğu alanın yeni ve sağlıklı bir doku oluşturmasına olanak sağlamaktadır. İşlemin tamamlanmasının ardından küçülmeler ciddi oranda azalırken çok kısa bir süre içerisinde büyük ölçüde yok olmaktadır.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Avantajları

Geçmişte hemoroid hastalarını hemoroidal dokuyu kestiğimiz, kanayan damarları bağladığımız ve dokuyu tekrar birleştirdiğimiz geleneksel hemoroidektomi cerrahisi ile tedavi ediyorduk. Hemoroidektomi yöntemi ile hemoroidal dokunun cerrahi olarak çıkarılması en agresif yaklaşımdır, ancak aynı zamanda en etkili olanıdır.

Günümüzde, Lazerle hemoroid ameliyatı ile ağrısız sızısız, kesiksiz ve kanamasız bir şeklide yapılmaktadır. Bu lazer prosedürü, geleneksel hemoroidektomi cerrahisi kadar etkilidir ve bir dizi avantajı da vardır. Bununla birlikte, hemoroidin gelişmişliğine ve hastanın sağlık durumuna göre lazer prosedürü için aday olup olmadığını doktorun belirtmesi önemlidir.

Lazerle hemoroid ameliyatı avantajları şunlardır:

 1. Makat bölgesinde açık yara ve dikiş olmaz.
 2. Ağrı meydana gelmez.
 3. İyileşme süreci daha hızlı ve güvenlidir.
 4. Tekrarlama riski diğer tedavi yöntemlerine görece daha düşüktür.
 5. Lazerle hemoroidin ameliyatı sonrası hasta normal tuvaletini ağrısız çok rahat yapabilmektedir.
 6. Kanama riski açık Cerrahiye göre oldukça düşüktür.
 7. Lazerle hemoroidin ameliyatı sonrası hastalar 1 gün sonra işe dönüş yapabilmektedir.
 8. Her tuvaletten sonra sürekli oturma banyosu yada ılık su ile duş alma ihtiyacı yoktur.
 9. Açık yara olmadığı için enfeksiyon riski çok düşüktür.
 10. Büyük tuvaleti tutamama yada anal darlık oluşma riski yoktur.
 11. Tüm hemoroid çeşitlerine tek seansta lazer uygulanabilir. Makat darlığı yada gayta kaçırma riski yoktur.
 12. Lazerle hemoroidin ameliyatı sonrası gaytayı yumuşatmak için ilaç kullanımı gerektirmez ( ishal yapıcı ilaç).
 13. Doğru teknik ile lazer uygulandığında ve hastanın yanlış tuvalet alışkanlıkları değiştirildiğinde tedavi başarı oranı %90’nın üzerine çıkmaktadır.

İnsanlar artık bu gelişmiş lazerle hemoroid tedavisi sayesinde Hemoroid (Basur) sorunundan dakikalar içerisinde ağrısız ve kesiksiz bir şekilde kurtulabilmektedirler.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Avantajları

 

Kimler Lazerle Hemoroid Tedavisi Olabilir?

Çok ileri evredeki hemoroid lazer tedavisi başarı şansı düşüktür. Bu yüzden hemoroidinizin durumuna göre lazerle hemoroid ameliyatı başarı oranlarını doktorunuzla birlikte konuşup sizin için en iyi tedavi seçeneğine karar verebilirsiniz.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Lazerle hemoroid ameliyatı sonrası, lokal anestezi uygulanan hastalar işlemden  2 veya 3 saat sonra evine gidebilir. Ancak spinal anestezi uygulanmış hastalarda bu süre 6 saat ile bir gece arasında değişmektedir.

 • Lokal Anestezi: Hastanın uyanık olduğu ve sadece müdahale edilecek bölgenin uyuşturulduğu anestezi yöntemidir.
 • Spinal Anestezi: Lokal anestezi gibi hastanın uyanık olduğu bir anestezi yöntemidir. Hastaya müdahale edilecek bölge komple uyuşturulur. Genellikle vücutta, bel ve bel altı kısımlar için yapılan ameliyatlarda tercih edilir.

 

Lazerle hemoroid ameliyatı sonrası yaşanabilecek durumlar şunlardır:

 1. İlk olarak hasta dinlenmesi için odaya alınır.
 2. İşlemden 30 dakika sonra hasta bir şeyler yiyip içmeye başlayabilir.
 3. Yeni doğum yapmış annelerin bebeklerini emzirmelerinin önünde herhangi bir engel yoktur.
 4. Anüs bölgesinde yer alan kaslarda cerrahi işlem yapılmadığı için hastada gaz ve dışkı tutamama sorunu olmaz.
 5. Çok fazla yatış gerektirmeyen bu ameliyatta hastalar, bir günlük dinlenmenin ardından günlük aktivitelerine devam edebilmektedirler.
 6. Lazerle hemoroid ameliyatından sonra birçok hastanın çok daha hızlı bir şekilde normal yaşantılarına döndükleri görülmektedir.
 7. Lazerle hemoroid ameliyatı sonrası herhangi bir pansuman gerekmez ve hastalığın tekrar etme ihtimali çok düşük bir olasılıktır.
 8. Sıcak oturma banyoları, reçetesiz ağrı kesici, bol sıvı ve yüksek lifli diyetler ile hastalarımızın çoğu çok kısa sürede tam iyileşme sağlamaktadır.

Bu son teknoloji prosedürü lazer hemoroid tedavisi için tüm hemoroid hastaları uygun değildir. Bunun mutlaka bilinmesi gerekir ve cerrahınız tarafından değerlendirilip, sonuçlar doğrultusunda hasta ile birlikte tartışılıp karar verilmelidir.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Hem geleneksel hemoroidektomi ameliyatı hem de lazerle hemoroit ameliyatı tipik olarak ayakta tedavi bazında yapılır ve ameliyattan birkaç saat sonra eve dönersiniz.

Geleneksel hemoroidektomi ameliyatı sonrası ağrı ve hassasiyet birkaç hafta boyunca gece gündüz devam edebilir ve bir ay veya daha uzun sürede tam iyileşme sağlanır. Bunun nedeni, makat bölgesinde sıklıkla kesi ve dikiş olmasından kaynaklanır.

Lazerle hemoroid ameliyatı sonrası ise ağrı sızı olmaz ve hasta 1 gün içerisinde rutin yaşantısına dönebilir.

Lazerle hemoroid ameliyatı sonrası doktorunuz iyileşme sürecinizi hızlı ve sıkıntısız atlatmanız için size beslenme ve sıvı tüketimi ile ilgili tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tavsiyeleri uygulayarak bir kaç gün içerisinde tamamen iyileşir ve hemoroidsiz bir hayata devam edersiniz.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Lazerle hemoroidin ameliyatı sonrası hastalar aynı gün taburcu edilip evlerine dönebilirler. 1 veya 2 gün içerisinde iyileşip normal yaşantılarına devam edebilirler.

 

Lazer Hemoroid Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Lazerle hemoroidin ameliyatı yaklaşık 20 ila 30 dakika civarında sürer ve işlem tamamlanır.

Eğer ameliyat lokal anestezi ile yapılmış ise sadece 2 veya 3 saat sonra taburcu olabilmektedir. Spinal anestezi ile lazer ile hemoroid ameliyatı olan hastalar ise 6 saat veya bir gece geçirdikten sonra taburcu olabilmektedirler.

 

Lazer İle Hemoroid Tedavisi Sonrası Hemoroid Tekrarlar Mı?

Lazerle hemoroidin ameliyatı sonrası, hemoroidin tekrarlanması çok düşük bir ihtimaldir. Hasta tedavi sonrası doktorun önereceği hemoroidten korunmayı sağlayan tavsiyeleri uygular ise tekrarlanma riski yok diyebiliriz.

 

Lazer İle Hemoroid Tedavisi ve Geleneksel Hemoroidektomi Tedavisi Karşılaştırması

 

Lazer ve Hemoroidektomi Ameliyatı Karşılaştırması

 

İlk olarak tespiti yapılan hemoroidin lazer prosedürü ile tedavisinin yapılıp yapılamayacağına karar vermek gerekir. Eğer lazer tedavisi için uygunsa, lazerle hemoroid tedavisi geleneksel cerrahi yerine hastaya neredeyse her zaman kullanılması gereken yöntemdir. Bunun nedeni, diğer açık hemoroid ameliyatı ile kıyasladığımızda sayısız avantajının bulunmasıdır.

Hem geleneksel cerrahi hem de lazer hemoroid ameliyatı, hemoroidektomi olarak kabul edilir. Yani her ikisi de tüm hemoroidi ortadan kaldırarak tekrarlama şansını büyük ölçüde azaltır. Her iki yöntem de bir klinikte, cerrahi merkezde veya hastanede bir ameliyathanede yapılır. Her ikisi de bir çeşit anestezi gerektirir ve durumunuza göre genel anestezi mi, spinal anestezi mi yoksa lokal anestezi mi daha iyi olur değerlendirmek gerekir.

Geleneksel hemoroidektomi ameliyatı, onlarca yıldır ciddi vakalar için ilk tedavi yöntemi olmuştur ve neredeyse tüm kolon ve rektum cerrahları bu prosedürü uygulamaktadır. Bununla birlikte, lazerle hemoroid tedavisi çok daha nadir olmasına rağmen son zamanlarda kullanımı artmaktadır.

Lazerle hemoroidin ameliyatı deneyim gerektiren bir uygulamadır. Çünkü bu işlem teknolojik gelişmeler ile son zamanlarda ortaya çıkmış çok yeni bir tekniktir. Biz kliniğimizde 4 yıldır bu işlemi gerçekleştiren profesyonel bir ekibe sahibiz. Herhangi bir cerrahi işlemden kaynaklanan komplikasyon riski olsa da bu risk yok denecek kadar azdır.

Lazerle hemoroid ameliyatı damar çevresindeki sağlıklı dokuya verilen hasarı minimuma indirmektedir. Bu da doku ölümünü, enfeksiyonu riskini ve diğer yaygın komplikasyonları azaltır. Ayrıca lazer ışınları kan damarlarını kapatarak işlem sırasında veya sonrasında aşırı kanama riskini azaltır.

 

Hemoroid (Basur) Hastalığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid hastalığından korunmak ve aynı zamanda kurtulmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Bol miktarda c vitamini alınmalıdır.
 • Zengin posalı ve lifli gıdalar tercih edilmelidir.
 • Meyve ve sebze tüketimi arttırılarak katı yiyecekler azaltılmalıdır.
 • Sıvı gıda alımı arttırılıp günlük 2,5-3 litre su içilmelidir.
 • Gün içerisinde mutlaka 30 dakika tempolu yürüyüş veya egzersizler yapılmalıdır.
 • Tuvalete çıkma saatlerine dikkat edilmeli ve tuvalette çok fazla uzun süre oturulmamalı aynı zamanda anüs bölgenizi silmek için tuvalette yumuşak peçete kullanılmalıdır.

Bu maddeleri uygulayarak hemoroid hastalığından korunursunuz veya hastalığa sahipseniz kurtulmanıza yardımcı olur.

 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Fiyatı (2024)

Hastanın hemoroid durumuna, kullanılan lazer cihaz markasına ve cerrahinin gerçekleştiği yere göre lazerle hemoroid ameliyatı fiyatı değişkenlik göstermektedir.

Lazerle hemoroid ameliyatının güncel 2024 fiyatı ve ayrıntılı bilgisi için aşağıda yer alan ücretsiz danışma talep formu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN