Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Randevu Oluşturun

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir ?

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat çatlağına ne iyi gelir ; Nifedipin ve Lidokain içeren kremler, anal kaslara botoks enjeksiyonu ve oturma banyosu makattaki çatlağa iyi gelir.

Anal bölgenizde ağrı, kanama ve kaşıntı olursa endişeleneceksiniz.

İlk olarak, bunların hepsi rahatsız edici durumlardır. Bu rahatsız edici duruma katlanmak mümkün değildir. İkincisi, korkutucu olabilirler ve “Neler oluyor?” diye merak etmenize neden olabilirler.

Birçok hasta hemoroid olduklarını düşünürler, çünkü bu semptomlar makat bölgesinde ki diğer hastalıklar ile benzerlik gösterir.

Makat çatlağı, anüsünüzün etrafındaki deride küçük yırtıklardır. Genellikle makat kaşıntısına ve kanamaya neden olurlar ve çoğu hemoroidten daha fazla ağrıya neden olma eğilimindedirler. Bu semptomlara sahip olduğunuzda, doğru bir teşhis ve doğru türde bir tedavi için proktoloji uzmanı tarafından muayene olmanızda fayda var.

 

Makat çatlağına ne iyi gelir sorusuna 1. yanıt olarak verilen Nifedipin ve Lidokain içeren krem tavsiyesi;

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir Anuflex Krem    Makat Çatlağına Ne İyi Gelir Lidokain Krem

 

Makat çatlağına ne iyi gelir sorusuna 2. yanıt olarak verilen anal kaslara uygulanan Makat Çatlağı Botoks Tedavisi enjeksiyon iğnesi;

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir botoks enjeksiyonu

 

Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

Makat çatlağına ne iyi gelir sorusuna 3. yanıt olarak verilen tedavi yöntemlerinden birisi de Oturma banyosudur. Oturma Banyosu dışkınızı yaptıktan sonra uygulanan bir tedavi yöntemidir. Leğen yada küvete 9 ila 12 cm seviyesinde aşırı sıcak olmayan ılığa yakın su koyulup daha sonra makat bölgesinin geleceği şekilde 7 dakika suyun içinde oturulmasıdır. Burada hedef makat bölgesindeki kasların gevşemesini sağlayıp rahatlamaktır.

 

Oturma Banyosu Nasıl Yapılır

 

Makat çatlağına Ne İyi Gelir? Nasıl Önleyebilirim? Risk Faktörleri Nelerdir?

Makat çatlakları hemen hemen herkesin başına gelebilir, ancak kesinlikle makat çatlağı riskinizi artıran faktörler vardır. Kabızlığın önemli bir sorun olduğunu biliyoruz. Sert dışkı ve tuvalette ıkınmak vücudunuza stres bindirebilir ve bu yırtılmalara yol açabilir.

Kabızlıktan oldukça farklı olsa da aynı şey ishal için de geçerlidir. Bağırsak alışkanlıklarınızda sisteminize baskı uygulayan bir değişiklik olduğunda , riskiniz artar. “Bu nedenle, seyahat ettikten sonra, diyet değiştirmek sindirim sistemini teste tabi tuttuğunda insanların anal fissürlerle geldiklerini sık sık görüyoruz.” Aynı şekilde, doğum ve bunun sonucunda vücudun kasları ve dokuları üzerindeki stres çatlaklara yol açabilir.

Neyse ki Anal Fissür (Makat Çatlağı) riskini azaltmak için önleyici adımlar mevcuttur. Bu adımlar şunlardır:

  • Bolca su içmek kabızlıktan kaçınmanıza yardımcı olur.
  • Sert bağırsak hareketlerinden kaçınmak için duphalac şurup gibi bir dışkı yumuşatıcı alınabilir.
  • Diyetinize dikkat edin ve bol miktarda lif ve yapraklı yeşillik aldığınızdan emin olun. Protein için kırmızı et yerine yağsız etleri ve balığı tercih edin. Ve diyetinizden tüm yağları çıkarmayın çünkü katı ve sıvı yağ, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar.

 

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir? Makat Çatlağı Ağrısını Nasıl Önleyebilirim?

Makat çatlağına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin ayrıntılı açıklamaları;

Evde Oturma banyosu : Günde birkaç kez ılık ama sıcak olmayan suya oturularak yapılır. Birçok insanın bağırsak hareketinden önce veya hemen sonra hissettiği ağrı, anal fissürün neden olduğu kas spazmlarından kaynaklanır. Sıcak su banyoları bu kasların gevşemesine yardımcı olur.

Makat çatlağı kremi : Medikal tedavi de kasların gevşemesi hedeflenir. Anal kasları gevşeten özel bir merhemler önerilir. Nifedipin ve Lidokain içeren kremler hem kasılmayı önler hem de ağrı kesici etkisi mevcuttur.

Makat çatlağının botoks ile tedavisi : Anal kaslara Botoks enjeksiyonu temelde kasları felç ederek spazmları önler ve fissürün iyileşmesini sağlar. Diğer seçenek ise spazmları da hafifleten kasın stratejik bir kesimi olan sfinkterotomidir. Her ikisi de yaklaşık iki haftalık bir iyileşme süresi ile gelir. Fakat botoks son zamanlarda güvenle kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir.

Cerrahi, bir sfinkterotominin uzun vadeli bağırsak kontrolü sorunlarına neden olma riski azdır, bu nedenle zaten bu sorunları olan kişilere, özellikle kadınlar için önerilmeyebilir. Aynısı, anal fissür riskinin arttığı iki grup olan Crohn hastalığı veya HIV’li kişiler için de geçerlidir. Bu popülasyonlar için, cerrahi gerekliyse Botoks daha iyi bir seçenek olabilir.

5 1 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN