Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Kolon Kanseri 1. Evre Belirtileri

Kolon Kanseri 1. Evre Belirtileri

Kolon kanseri 1. evre belirtileri çoğu zaman hastanın anlayabileceği düzeyde olmaz. Erken evrelerde sessiz ve sinsice ilerleme gösterebilir. Bu nedenle hastanın herhangi bir belirti görememesi mümkündür.

Hiç bir belirti görülmemesi ihtimaline karşı bireylerin mutlaka tarama testleri ve kolonoskopi yaptırmaları hayati düzeyde önem teşkil etmektedir.

Kolon ve rektum sindirim sisteminin önemli parçalarıdır. Kolon suyu ve tuzları emer ve atıklar rektumdan çıkmadan önce vücudun sıvı ve elektrolit dengesini korunmaya yardımcı olur. Ne yazık ki sindirim sisteminin bu kısmı kanser gelişimine oldukça yatkındır.

Kolon kanseri veya kolorektal kanserler, genellikle polip adı verilen kanserli olmayan veya iyi huylu hücrelerin bir kümesi olarak başlar ve zamanla kolondaki bazı polipler kanserli hücrelere dönüşebilir.

Kanserli hücrelere dönüşüm sonucunda bu hücreler vücudun diğer bölgelerine bile yayılabilir.

 

Kolon Kanseri 1. Evre Belirtileri

 

Kolon Kanseri 1. Evre Belirtileri (Erken Evre Belirtileri)

Kolon kanseri 1. evre belirtileri kapsamında karşımıza çıkan 6 tip belirti vardır.

Kolon kanseri 1. evre belirtileri şunlardır;

 

1) Kolon Kanseri 1. Evre’nin Sessiz Doğası

Kolon kanseri 1. evre çok sessiz ve sinsice başlayabilir. Bu yüzden kolon kanseri 1. evre belirtileri başlangıçta anlaşılmayabilir.

Kolon kanseri olup hiçbir uyarı belirtisi görülmemesi mümkündür ve kolon kanseri 1. evre, herhangi bir belirgin belirti veya semptom olmadan da gelişebilir. Sonuç olarak, hastalık ilerleyene kadar hastalığınızın farkına varılamadığı için tanı ve tedavide gecikmeler yaşanabilir.

Bu nedenle tarama ve kolonoskopi yaptırmak hayati bir öneme sahiptir.

 

2) Bağırsak Düzenin Değişmesi

Kolon kanseri bağırsak alışkanlıklarında ani ve kalıcı bir değişikliğe neden olabilir. Bağırsak hareketlerinin sıklığında bir artış veya azalma yaşanabilir ve semptomlar, standart tedavilerle geçmeyen ishal veya kabızlık durumu yaşatabilir.

 

3) Dışkının Şekli, Rengi ve Görünümü

Dışkı rengi, boyutu ve şeklindeki değişiklikler kolon kanserinin hafif bir göstergesi olabilir. Dışkı normalden daha dar hale gelebilir, bazen kalem inceliği olarak da tanımlanır.

Dışkı rengi, içinizdeki bir şeyin %100 verimle çalışmadığını belirtir veya yediğiniz ve içtiğiniz bir besinin zararını gösterebilir.

Dışkı daha koyu görünebilir veya katran benzeri bir kıvama sahip olabilir; bu da kanın varlığını gösterebilir.

Dışkı şekli, rengi ve kokusu neyi belirtir adlı blog sayfamızda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

4) Karın Ağrısı ve Kramplar

Bağırsak hareketleri sırasında yeni veya olağandışı kramplar izlenmeli ve daha ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Kalıcı veya açıklanamayan rahatsızlık, daha fazla araştırma yapılmasını gerektirir.

 

5) Kronik Yorgunluk

Açık bir nedeni olmayan genel bir yorgunluk veya uyuşukluk bir uyarı işareti olabilir. Her ne kadar kolon kanseriyle doğrudan ilişkili olmasa da, aktivite seviyenizle orantısız bir yorgunluk yaşıyorsanız bunu araştırılması ve nedeninin ortaya konması önemlidir.

Kolon kanseri 1. evre belirtileri kapsamında tespit edilemeyen küçük kanamalar anemiye sebep olabilir ve bu durum karşımıza yorgunluk olarak çıkar.

 

6) İstenmeyen Kilo Kaybı

Diyet veya egzersiz rutinlerinde önemli bir değişiklik yapmadan kilo vermek endişe verici bir semptom olabilir.

Kolon kanseri 1. evre belirtileri kapsamında hasta kilo kaybına uğramasının yanı sıra iştahında da azalma yaşayabilir.

 

Kolon Kanseri Evrelemesi Ne Anlama Geliyor?

 

Kolon Kanseri Evrelemesi

 

Kanserin ne ölçüde geliştiğini veya yayıldığını belirlemeye “evreleme” denir. Kanserin evresini belirlemek, etkili bir tedavi planı hazırlamasına ve hastalığın olası seyrini ve sonucunu tahmin etmesine yardımcı olur.

Kolon kanseri 1. evre, erken evre kolon kanseri olarak tanımlanır. Yani kanser kolon veya rektumun iç yüzeyiyle sınırlıdır ve kolon duvarının ötesine veya lenf düğümlerine yayılmamıştır.

Kolon kanseri ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Ancak birçok durumda kolon kanseri erken yakalanırsa başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu nedenle kolon kanseri 1. evre belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve kanser taraması yaptırmak önemlidir.

 

Kolonoskopi Önemi

Kolonoskopi kolon kanserine karşı ilk savunma hattıdır.

Kolon kanseri 1. evre belirtileri ve ilerleyiş düzeyini anlayıp net sonuçlara ulaşabilmek ve bir tedavi biçimi belirleyebilmek için tarama testleri ve kolonoskopi mutlaka ama mutlaka yaptırılmalıdır.

Kolonoskopi, bağırsağınızın içine bakılmasını ve doğrudan bağırsaklarınızı incelemesine yardımcı olan tıbbi bir testtir. Kolonoskopi yapılırken şüpheli polipleri büyümeye fırsat vermeden çıkarmak kanseri önleyebilirler.
Dikkat çekici semptomların olmadığı durumlarda düzenli taramalar, özellikle de kolonoskopiler çok önemlidir. Tarama yoluyla erken teşhis, tedavilerin başarı oranını arttırır ve kolon kanserinin çoğu zaman tespit edilemeyen ilerlemesine karşı güçlü bir savunma sağlar.

0 0 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN