Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Dışkı Rengi, Şekli Ve Kokusu Neyi Belirtir?

Dışkı Rengi Neyi Belirtir?

 

Dışkı Rengi

 

Dışkı rengi, içinizdeki bir şeyin %100 verimle çalışmadığını belirtir veya yediğiniz ve içtiğiniz bir besinin zararını gösterebilir.

Örneğin, sert ve topaklı dışkı (kaka) susuz kaldığınız anlamına gelebilir. Kırmızı yada siyah dışkı rektal kanamanın bir işareti olabilir. Keskin bir dışkı ise bir enfeksiyonu veya başka endişeleri gösterebilir.

 

Kaka Renkleri ve Anlamları

Kaka renkleri ve anlamları, temelde kahverengi renkte olurlar anlamları şekillerine göre değişiklik gösterir. Bu kahverengi rengi, sindirim sisteminizde dolaşan çeşitli bileşenlerin karıştırılmasından gelir.

Bilirubin, kırmızı kan hücreleri yaşam döngüsünün sonuna ulaştığında ve atık ürün olarak vücudunuzdan çıktığında oluşan bir maddedir. Yediğiniz tüm yiyeceklerin sindirilmiş kalıntıları.

Peki zaman zaman kırmızı veya siyah gibi vahşi bir rengin ortaya çıkmasını sağlayan şey nedir?

Genellikle dışıkınızın olması gerektiğinden farklı renklerde olması yediğiniz bir şeye bağlıdır. Sebzeler, meyveler ve gıda boyaları kakanızı boyayabilir ve bu tamamen normaldir (öyle görünmese bile).

 

Kaka Renkleri Ve Anlamları

 

Ancak şunu bilmelisiniz, yediğiniz yiyecekler ile ilgili oluşan bir renk tonu, kaynak sisteminizden çıktıktan sonra bir veya birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Eğer tuhaf renkler devam ederse, bu diğer tıbbi sorunlar için bir uyarı işareti olabilir.

Örnek olarak;

Yeşil Dışkı: Bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan, parazitten veya irritabl bağırsak sendromundan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca aldığınız yeni ilaçlarla da bağlantılı olabilir.

Kırmızı Dışkı: Rektal kanamayı veya hemoroid, anal fissür, inflamatuar bağırsak hastalığı , ülser ve hatta kolorektal kanser gibi durumları gösterebilir.

Siyah Dışkı: Üst sindirim sisteminizde ülser nedeniyle kan bulunduğunun sinyalini verebilir. Ayrıca demir takviyeleri veya Pepto-Bismol® almanın bir yan ürünü de olabilir.

Sarımsı veya Grimsi Dışkı: Karaciğer, safra kesesi veya pankreas bozukluklarının sinyali olabilir.

Ancak çoğu zaman tuhaf bir rengin kökeni yiyeceklere kadar uzanabilir. Eğer kakanız birkaç günden fazla olması gerektiğinde farklı renklerde kalırsa, mutlaka sağlık uzmanınıza başvurunuz.

 

Dışkı Şekli Neyi ifade Eder?

Dışkı tam olarak tek boyutlu bir kişisel ürün değildir. Dışkı maddeniz güne bağlı olarak büyük veya az olabilir. Yuvarlak veya dikdörtgen olabilir. Dışkının formu sert, yumuşak ve hatta sıvı olabilir. Çok fazla potansiyel varyasyon vardır.

Neyse ki dışkının görseli size neyin ideal, neyin ideal olmadığı konusunda fikir verecektir. Dışkıların görünümleri ile ilk bakışta bilgi almamızı bristol dışkı skalası sağlar.

 

Bristol Dışkı Skalası

Bristol dışkı skalası, dışkınızın yoğunluğu, hacmi ve büyüklüğü ile ilgili bilgi almamızı sağlar ve dışkı şekline göre bağırsağınızın çalışma durumu hakkında bilgi verir.

 

Bristol Dışkı Skalası

 

  • Tip 1 : Küçük çakıl taşları gibi ayrı sert topaklar.
  • Tip 2: Sert, topaklı ve sosise benzemeye başlayan.
  • Tip 3: Sosis şeklinde, yüzeyinde çatlaklar var.
  • Tip 4: Daha ince ve daha yılan benzeri, ayrıca pürüzsüz ve yumuşak.
  • Tip 5: Keskin kenarları olan yumuşak lekeler.
  • Tip 6 : Pürüzlü kenarları olan yumuşak, yumuşak parçalar.
  • Tip 7: Katı parça içermeyen sulu.

“Tip 3 veya Tip 4 en uygunudur ve daha sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını yansıtır” (Ek bir avantaj olarak, bu tür kakaların geçmesi de daha kolaydır.)

Diğer beş dışkı türü, dahili olarak bir şeylerin yolunda gitmediğinin sinyalini veriyor olabilir.

Örneğin: Tip 1 ve Tip 2 dışkılar kabızlığa işaret eder ve geçmesi zor veya acı verici olabilir. En yaygın neden yeterli sıvı olmamasıdır. Bu genellikle daha fazla su içmeniz gerektiğinin bir işaretidir.

Diyetinize lif eklemek ve günlük rutininize egzersiz yapmak da işleri yoluna koymanıza yardımcı olacaktır.

Tip 5 kaka, sıvının emilmesine ve gaytanın sertleşmesine yardımcı olabilecek lif eksikliğini gösterebilir.

Tip 6 ve Tip 7 ishal bölgesindedir ve bir hastalığın, gıda zehirlenmesinin veya başka bir sindirim veya bağırsak sorununun sinyali olabilir. Stres de buna neden olabilir. Dışkınız sürekli olarak tip 6 ve tip7 olarak görünüyorsa bir doktora görünün.

Sürekli kaka yapmakta bağırsak sorunlarının bir işareti olabilir. Bu durumda doktora görünmenizde fayda vardır.

 

Kötü Kokulu Kaka Neyi İfade Eder?

 

Kötü Kokulu Kaka

 

Kötü kokulu kaka genellikle bağırsaklarınıza yerleşen ve olağan sindirim sürecinizi bozan istenmeyen bakterilerle bağlantılı olduğu biliniyor. Bu güçlü koku genellikle ishalle de bağlantılıdır.

Maalesef dışkı için hoş aroma sunmayı vaat eden hiçbir oda spreyi yoktur. Kaka kötü kokar bu sadece temel bir gerçektir. Ancak kötüden de beter kokan bir dışkınız varsa en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Dışkı kokunuz, yediğiniz bir şeyden kaynaklanıyorsa belirtiler hızla düzelmelidir. Ancak sorun devam ediyorsa, kokunun altında yatan tıbbi bir durum olup olmadığını görmek için mutlaka bir sağlık uzmanına görünmelisiniz.

4.2 11 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Büşra
Büşra
1 ay önce

Teşekkürler

Nurhan
Nurhan
1 ay önce

Harika bilgiler çok teşekkür ederim

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN