Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Rektum Kanseri Öldürürmü ?

Rektum Kanseri Öldürürmü ?

Rektum kanseri öldürürmü sorusunun cevabı kanser hastaları için psikolojik olarak çok önemlidir. Doğru tedavi ile yaşama oranları yüzde 90’dır. Bu yüzden hastalara realist olmak şartı ile umut vaat edici onları güçlü ve pozitif kılacak yaklaşımlar çok önemlidir.

Rektum kanserinin tedavi başarı oranı ve hastaların 5 yıllık sağ kalımları diğer kanser türlerine göre oldukça yüksektir.

Doğru tedavilerin titizlikle uygulanması sonucunda rektum kanseri hastalarının yaşama oranı büyük oranda artmaktadır.

Rektum kanserinin tedavisinde cerrahi tedavi tekniklerinin ilerlemiş olmasıyla, ek kemoterapi ve radyoterapiye iyi cevap vermesi nedeniyle 5 yıllık sağ kalım oranı çok yüksektir.

Prognoz, hastalığın ileriki dönemde bireyi nasıl etkileyeceğini ve neler olabileceğini anlamamızı sağlar. İyi prognoz gelecekte kanser hastalığının tekrar gelişme olasılığının çok azaldığını gösterirken, kötü prognoz, hastalığın tekrarlama olasılığının yüksek olduğunu gösterir.

Hastanın prognozunu söyleyebilmek ve rektum kanseri öldürürmü sorusunu cevaplayabilmemiz için bazı verilerden yararlanmamız gerekir. Bu veriler şunlardır;

 • Hastalığın evresi
 • Hücrelerin davranış şekli
 • Uygulanan ameliyatın şekli ve başarısı
 • Genetik bilgi
 • Hastanın hastalığa nasıl yakalanıldığı

Bu veriler sonucunda rektum kanseri öldürürmü sorusunun cevaplanması çok daha doğru olacaktır.

 

Rektum Kanseri Öldürürmü

 

Rektum Kanseri Öldürürmü ? Evresi ve Seyri Nasıldır ?

Doktorlar, kanser hastalarının prognozunu hastanın 5 yıllık yaşam süresi ile değerlendirirler.

Hastalığın tedavisinden 5 yıl sonra herhangi bir tekrarlama, yayılım (sıçrama) olmazsa hastalık tam şifa (kür) olarak kabul edilir.

Bu nedenle kanser prognozu belirlenirken 5 yıllık yaşam süresi üzerinden değerlendirilir.

Bu yüzden rektum kanseri öldürürmü sorusuna cevap verirken hastalığın evresi ve seyri önemlidir.

Hastalığın evresine ve seyrine göre yaşama oranı değişiklik gösterebilir ama yinede gerekli doğru tedavilerin uygulanması ve hastanın moralinin yüksek tutulması kurtulma ihtimalini her zaman artırır.

 

Rektum Kanseri Yaşam Süresi

Rektum kanseri yaşam süresi, doğru tedavi yöntemlerinin titizlik ile uygulanması sonucunda hastaların bu kanserden kurtulma olasılıkları oldukça yüksektir.

Ancak hastalar bu süreç içerisinde zorlanabilirler bu yüzden doğru tedavilerin yanında hastanın psikolojik durumunun pozitif anlamda ilerlemesinin iyileşme oranına ve hızına büyük etkisi vardır.

Kısaca rektum kanseri hastalarının yaşama süresi ne kadar, rektum kanseri öldürürmü ve ne kadar sürede iyileşir gibi soruların cevabı hastanın psikolojik durumuna ve uygulanan tedavi yöntemlerine bağlıdır.

 

Rektum Kanseri Yaşam Süresi

 

Rektum Kanseri Yaşam Süresini Belirleyen Faktörler

Rektum kanseri yaşam süresini belirleyen faktörler şunlardır;

 1. Diferansiasyon
 2. Ameliyat Tekniği
 3. Genetik
 4. Hastalığın Ortaya Çıkışı
 5. Ek Tedavi Protokolleri

 

1-Diferansiasyon

İyi diferansiye rektum kanserinde yaşam süresi, kötü diferansiye rektum kanserine göre göre daha yüksektir. Bu yüzden diferansiasyon faktörü rektum kanseri öldürürmü sorusuna cevaben bilinmesi gereken faktörlerden biridir.

Kanser hücrelerinin her birinin görüntüsü birbirinden farklıdır. Bazı kanser hücreleri kaynak aldığı doku hücrelerine benzemeye ve o dokunun özelliklerini aynen taklit etmeye çalışırlar.

Bu kanser hücreleri asıl doku hücrelerinden çok az farkla ayırt edilebilirler. Bu tip kanserlere “iyi diferansiye” kanserler denir. Bunların prognozu daha iyidir.

Bazı kanser hücreleri de kaynak aldığı doku hücrelerine hiç benzemeyen farklı özellikler içerirler. Daha hızlı çoğalırlar ve çevre dokuya zarar verirler. Bu tip hücrelerin oluşturdukları kansere görünüşleri itibariyle “vahşi” tip veya “diferansiye olmayan” tip kanserler denir. Prognozları daha kötüdür.

Çoğu kolon ve rektum kanseri bu iki uç arasında bulunan “orta derecede differansiye” kanser hücrelerinden oluşurlar.

 

2-Ameliyat Tekniği

Kanserli dokunun tamamen çıkarılması ve geride hiçbir kanserli doku bırakılmaması tedavinin en önemli kısmını oluşturur.

Burada cerrahın, bu konudaki, bilgi, deneyim ve becerisiyle uyguladığı teknik, cerrahi başarıyı yükseltmektedir ve bu prognozu yakından ilgilendirir.

 

3-Genetik

Kalıtsal tip kolorektal kanserlerden biri olan non-polipozis kolorektal kanser (HNPCC) hastalarının prognozu, diğerlerine göre daha iyidir.

 

4-Hastalığın Ortaya Çıkışı

Bulgu ve belirtiler oluşmadan tarama sırasında belirlenen kanserlerin prognozu diğerlerine göre daha iyidir.

 

5-Ek Tedavi Protokolleri

Hastalığın yayılmasını veya tekrar oluşmasını engellemek için ilaç (kemoterapi) veya ışın (radyoterapi) uygulanması prognozu iyileştiren faktörlerdendir.

Her hastalık evresi için farklı tedavi protokolleri ile kanserle savaşmak mümkündür.

 

Rektum Kanseri Öldürürmü ? Hastalar Ne Yapmalı ?

Rektum kanseri öldürürmü evet rektum kanseri ölümcül bir hastalıktır fakat günümüzde teknolojinin ve tıpın gelişmesi sonucunda gelişmiş ameliyat teknikleri ve ek tedaviler ile rektum kanseri hastalarının yaşam süreleri büyük oranda artmıştır.

Rektum kanseri hastalarının yapması gerekenler şunlardır;

 1. Fiziksel ve psikolojik durumunuzu iyi analiz edebilen, sizinle iyi bir iletişim kuran bir doktor tercih etmelisiniz.
 2. Doktorunuzun yapmış olduğu testler sonucunda elde ettiği veriler doğrultusunda size önereceği tedavi yöntemlerini uygulamanız ve hastalığınız ile ilgili size söyleyeceği şeyleri harfiyen yapmalısınız.
 3. İyileşmeniz ve daha hızlı iyileşebilmeniz için moralinizi mümkün olduğunca yüksek tutmalısınız. Sizi strese sokacak durumlardan ve insanlardan elinizden geldiğince uzak durup moraliniz yüksek tutacak şeylere yönelmelisiniz. Bunları yapabilmek için psikolojik tedavi almak faydanıza olabilir.

Rektum kanseri ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Rektum Kanseri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4.3 3 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN