Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Randevu Oluşturun

Rektoskopi Nedir?

Rektoskopi Nedir?

Rektoskopi, rektum ve anüsün içini incelemek için yapılan bir prosedürdür. Hemoroid gibi rektal ve anal kanama sebebinin bulunmasını sağlar.

Rektoskopi rektumun ayrıntılı bir şekilde incelemesini yapmasına olanak tanıyan, bazen ucunda küçük bir ışık bulunan düz, içi boş metal veya plastik bir tüptür. İçi boş tüpten biyopsi için doku örnekleri alabilen bir alet yerleştirilebilir.

 

Rektoskopi

 

Rektoskopi Neden Yapılır?

  1. Rektum veya anüste ki hastalığın tespitinde.
  2. Anal kanamanın kaynağını bulmak için.
  3. İshal veya kabızlığın nedenini araştırmak için.
  4. Mevcut poliplerin veya büyümelerin ortadan kaldırılması veya gelişiminin izlenmesi.
  5. Kolon kanseri taraması veya halihazırda tedavi edilmiş olan rektal kanserin takibi.

 

Rektoskopi Nasıl Yapılır?

Rektoskopi öncesi doktorunuz eldivenli, yağlanmış parmakla bir ön rektal muayene yapar, ardından rektoskopiyi yavaşça yerleştirecektir. Kapsam yavaş ve dikkatli bir şekilde geçerken bağırsaklarınızı hareket ettirmeniz gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Doktor proktoskopla daha iyi görmesine yardımcı olmak için bağırsağınıza hava verildiğinden, bir miktar kramp veya dolgunluk hissedebilirsiniz. Genellikle işlem sırasında çok az rahatsızlık duyulur.

Rektoskopinin yapıldığı yerler hastane veya ayakta tedavi muayenehaneleridir. Çoğu rektoskopinin muayenesi anestezi gerektirmez.

 

Rektoskopi Nasıl Yapılır

 

Rektoskopi Öncesi Hazırlık

Rektoskopi için en önemli hazırlık rektumun iyice temizlenmesidir. Bunun yapılması önemlidir. Rektum ne kadar tamamen boşaltılırsa doktorun muayene etmesi de o kadar kolay olur.

Rektumu temizlemek için çeşitli yöntemler kullanılabilir; doktorunuz sizin durumunuz için en iyi yolu önerecektir.

Birçok doktor atıkları temizlemek için lavman kullanılmasını önermektedir. Talimatları belirtildiği gibi takip ettiğinizden emin olun.

 

Rektoskopinin Riskleri Nelerdir?

Rektoskopinin çok az riski vardır. Proktoskopun yerleştirilmesi sonucunda veya rektumun astarının tahriş olması nedeniyle hastanın rektal kanama yaşaması mümkündür. Hastada işlem sonrasında enfeksiyon da gelişebilir. Her iki komplikasyon da nadirdir.

 

Proktoskopi nedir?

Proktoskopi (aynı zamanda sert sigmoidoskopi olarak da bilinir), rektumun ve anüsün içini incelemek için yapılan bir prosedürdür . Genellikle tümörleri, polipleri, iltihabı, kanamayı veya hemoroidleri aramak için yapılır.

 

Rektum nedir?

Rektum, alt gastrointestinal sistemin anüste biten son bölümüdür. Rektum dışkıyı vücuttan boşaltılıncaya kadar depolar. Rektum genişleyebilir ve daralabilir. Genişlediğinde dışkılama dürtüsü ortaya çıkar.

0 0 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN