Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Rektosel (Arka Vajinal Duvar Sarkması)

Rektosel (Arka Vajinal Duvar Sarkması)

 

Rektosel

 

Rektosel, rektum ile vajina arasındaki dokunun zayıflaması ve rektumun vajinanın arka duvarına doğru çıkıntı yapmasına neden olan durumdur.

Rektum, kolonun (kalın bağırsağın) son 15 santimlik gaytanın depolandığı kısımdır. Hem rektum hem de vajinanız yerinde kalır çünkü pelvik tabanınız adı verilen pelvisinizdeki kaslar ve bağlar onları yerinde tutar. Pelvik tabanınız zayıfladığında bu organlar yer değiştirebilir ve hatta birbirlerinin üzerine binebilir.

Rektosel, zayıf pelvik taban nedeniyle organların sarktığı bir durum olan pelvik organ prolapsusunun (POP) bir şeklidir. Çoğunlukla rektosel, rahim veya mesane gibi organların da yerinden çıktığı diğer pelvik organ sarkması türlerinde meydana gelir. Rektosel aynı zamanda arka vajinal duvar prolapsusu olarak da adlandırılır.

 

Rahim Sarkması

 

Rektosel genellikle çok yaygın görülen bir durumdur ve hatta muhtemelen bildiğimizden daha da fazladır. Küçük rektoseller sıklıkla semptomlara neden olmaz; bu da birçok kişinin muhtemelen bu şikayet için doktora başvurup teşhis alamadığı anlamına gelir.

 

 

Rektosel Belirtileri Nelerdir?

Rektosel belirtileri şunlardır;

  1. Rektumunda veya vajinada basınç veya dolgunluk hissi.
  2. Vajinadan içeri girebilecek veya girmeyebilecek yumuşak bir doku çıkıntısı.
  3. Kaka yaptıktan sonra rektumun tamamen boşalmadığını hissetmek.
  4. Günde birkaç kez kaka yapma isteği duymak.
  5. Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık yaşanması (disparoni).
  6. Vajinada gevşeklik veya kas tonusu kaybı hissi.
  7. Bağırsak hareketi sırasında dışkıyı dışarı itmek için parmaklarınızı vajinanızdaki çıkıntıya bastırmak zorunda kalma.

Rektoselin belirtileri bunlardır. Bu belirtilere sahipseniz en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.

 

Rektosel Önlenebilir Mi?

Rektosel veya pelvik organ sarkması oluştuğunda cerrahi tedavi dışında bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yine de pelvik tabanı güçlendirebilecek iyi uygulamalar hayata geçirilebilir. Hafif rektosel vakalarını yönetmek için kullanılan stratejilerin çoğu, sarkma riskinizi azaltmak için kullanılabilir.

Rektoselden korunmak için alınabilecek önlemler şunlardır;

1) Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapın. Kegel, özellikle doğumdan sonra önemli olan pelvik taban kaslarınızı güçlendirebilir. Bebeğinizi doğurduktan sonra kegel egzersizi yapmanın ne zaman güvenli olacağını ve nasıl yapılacağını sağlık uzmanınıza sorun.

2) Kabızlığı tedavi edin ve önleyin. Bol miktarda sıvı içirin ve meyve, sebze, fasulye ve tam tahıllı tahıllar gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin. Günlük 25 ila 35 gram lif ve sekiz bardak su almayı hedefleyin.

3) İhtiyacınız varsa dışkı yumuşatıcıları kullanın.

4) Ağır kaldırmaktan kaçının, eğer bir şeyler kaldıracaksanız doğru şekilde kaldırmaya dikkat edin. Kaldırırken beliniz veya sırtınız yerine bacaklarınızı kullanın. Daha ağır nesneleri kaldırırken yardım alın.

5) Eğer sık sık öksürme durumunuz var ise öksürüğü yönetin. Kronik öksürük veya bronşit için tedavi alın ve sigara içmeyin.

6) Kendiniz için sağlıklı olacak bir kiloda olmanız rektoseli önleyebilmek için önemlidir. İdeal kilonuzu belirleyebilmeniz için doktorunuzla konuşun ve ihtiyacınız varsa kilo verme stratejileri konusunda tavsiye alın.

5 1 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN