Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Probiyotik Nedir? Ne İşe Yarar?

Probiyotik Nedir?

 

Probiyotik Nedir

 

Probiyotik nedir, mikroorganizmaları içeren gıdalar, bileşenler, takviyeler, ürünler ve daha fazlası olabilir ve genellikle yararlıdırlar.

Mikrobiyomunuzu etkileyerek genel sağlığınızı etkileyebilirler. Tipik olarak üreticiler, mikrobiyomunuzu destekleyen faydalı bakteri üremesini teşvik etmek için probiyotik ürünler tasarlarlar.

 

 

Probiyotik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Probiyotik nedir özellikleri nelerdir, genellikle istenen faydalı bakterileri içeren gıdalar, bileşenler, takviyeler, ürünler ve daha fazlasıdır.

Bağırsak mikrobiyotamızı desteklemek için bir probiyotik bileşenin şu özelliklere sahip olması gerekir:

1) Güvenli, yani içeriğin bağırsakta olumsuz reaksiyonlara neden olmayan faydalı bakteriler içermesi gerektiği anlamına gelir.

2) İşlevsel, yani amaçlandığı gibi çalışması ve bağırsakta hayatta kalabilmesi ve düzgün bir şekilde gelişebilmesi gerekiyor.

3) Teknolojik olarak kullanışlıdır; bu, üreticilerin mevcut malzemeleri kolayca çoğaltabileceği, saklayabileceği ve kullanmaya devam edebileceği anlamına gelir.

Yukarıdaki gereksinimler yoğurt, lahana turşusu, kimchi, kombucha çayı, kefir ve daha fazlası gibi fermente yiyecek ve içeceklerde probiyotikler bulunur.

Üreticilerin cildimizin mikrobiyotasını desteklemek için tasarladığı losyonlar, deodorantlar ve daha fazlası gibi cilt bakım ürünlerinde de probiyotikler bulabiliriz.

 

Probiyotik İçeren Besinler Nelerdir?

Probiyotik içeren besinler şunlardır:

Kefir

Bir çeşit yöresel Kore yemeği

Kombu çayı

Miso

Turşu

Lâhana turşusu

Ekşi mayalı ekmek

Tempo

Yoğurt

Probiyetik içeren besinler dışında doktor tavsiyesi ile ek takviyelerde kullanılabilir.

 

Probiyotik İçeren Besinler Sağlıklı ve Güvenli Midir?

Probiyotik içeren besinler alerjiniz olmadığı sürece dengeli beslenmenin bir parçası olarak tüketmeniz sağlıklı ve güvenlidir.

Probiyotik içeren besinler yetişkinler için güvenli olsa da çocuklar, özellikle de bebekler, pastörize edilmemiş fermente gıdalarda bulunan potansiyel patojenlere karşı savunmasızdır. Bu nedenle, küçük çocuklara ev yapımı kombucha çayı gibi pastörize edilmemiş fermente gıdalar sunmadan önce çocuğunuzun doktoruyla konuşmak en iyisidir.

 

Probiyotik Takviyeler Sağlıklı ve Güvenli Midir?

Tüm takviyelerde olduğu gibi probiyotik takviyelerde de kalite çok önemlidir. Üretici firmalara göre probiyotik takviyelerin kalitesi değişkenlik gösterebilmektedir. Ek olarak, bir sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmediği sürece probiyotik takviyelerin kullanımı gereksiz olabilir.

Diyelim ki probiyotik takviyeleri almanız gerekiyor. Bu durumda, reklamı yapılan içerikleri içeren kontaminasyondan arınmış bir takviye aldığınızdan emin olmak için üçüncü taraf laboratuvar tarafından doğrulanmış bir takviyeyi tercih etmeniz önemlidir.

Probiyotik takviyeler ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise, ürün kalitesindeki değişikliklere karşı daha savunmasız oldukları için bebek ve çocuk takviyeleri konusunda doğru ve kaliteli bir seçim yapmanız önemlidir.

 

Probiyotik Nedir? Doğal Probiyotikler Nelerdir?

Probiyotik nedir ve doğal probiyotikler nelerdir; meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagillerin yanı sıra yoğurt, lahana turşusu, kimchi gibi fermente gıdalar ve daha fazlası açısından zengin besinler, doğru ve dengeli bir beslenme sağlıklı bir mikrobiyomu korumak için en iyi seçeneğinizdir.

İnsanların probiyotik takviyeler açısından zengin bir beslenme şeklinin olmaması durumunda yalnızca kısa vadeli bir süreçte sağlıklı yaşayabileceği bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu yüzden mikrobiyomunuzu ve genel sağlığınızı korumak için probiyotik içeren besinler ile sağlıklı bir beslenme şekli zorunludur.

 

Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Fark Nedir?

Probiyotikler ve prebiyotikler, bakteriler için ideal bir besin kaynağı sağlayarak mikrobiyomunuzda aranan faydalı bakterileri destekleyen gıdalar, bileşenler, takviyeler, ürünler ve daha fazlasıdır.

Bağırsak mikrobiyotamızı desteklemek için bir probiyotik ve prebiyotik içeriğin olması gerekir

0 0 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN