Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Lipom Nedir?

Lipom Nedir?

 

Lipom Nedir

 

Lipom, derinin hemen altında büyüyen bir yağ dokusu yumruğudur. Dokunduğunuzda kolayca hareket ederler ve sert değildir, lastik gibidirler.

Çoğu lipom ağrılı değildir ve sağlık sorunlarına neden olmaz, bu nedenle nadiren tedaviye ihtiyaç duyulur. Bir lipom sizi rahatsız ediyorsa, tedavi edilmesi gerekir.

Lipomlar vücudun herhangi bir yerinde görünebilir, ancak en sık sırt, gövde (gövde), kollar, omuzlar ve boyunda görülürler.

Lipomlar iyi huylu yumuşak doku tümörleridir. Yavaş büyürler ve kanserli değildirler. Çoğu lipomun tedaviye ihtiyacı yoktur. Lipomunuz sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuz bu lipomu ayakta tedavi prosedürüyle çıkarabilir.

 

Lipom Belirtileri Nelerdir?

Lipomlar genellikle ağrılı değildir, ancak bir sinire baskı yaparlarsa veya bir eklem yakınında gelişirlerse kişiyi rahatsız edebilir. Lipomu olan birçok kişi herhangi bir belirti fark etmez.

Lipomlar genellikle kapsüllenmiş yapıdadır ve çevre dokulara yayılmazlar. Bununla birlikte, bazı lipomlar bulundukları yere, boyuta ve kan damarlarının varlığına bağlı olarak ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Yuvarlak şekilli, lastik dokudaki yağlı topaklar genellikle simetriktir. Cilt yüzeyinin hemen altına otururlar ve dokunduğunuzda hareket ederler. Genel olarak lipomların çapı 2 inçten küçüktür ancak bazı durumlarda, lipomlar 6 inçten daha geniş olabilir.

 

Lipom Belirtileri Nelerdir

 

Lipomlar Ne Kadar Yaygındır?

Lipomlar çok yaygındır. Her 1000 kişiden yaklaşık 1’inde lipom vardır.

Lipom en sık 40 ila 60 yaşları arasında ortaya çıkar, ancak her yaşta gelişebilirler. Doğumda bile mevcut olabilirler. Lipomlar her cinsiyetten insanı etkiler, ancak kadınlarda biraz daha yaygındır.

 

Lipom Neden Olur?

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, lipomların büyümesine neyin neden olduğundan emin değiller. Kalıtsaldırlar (ailelerden geçerler).

Ailenizden birinin şuan veya geçmişte lipomu olduysa, sizde de lipomların oluşma olasılığı daha yüksektir. Bazı durumlar vücutta çoklu lipomların oluşmasına neden olur.

 

Lipom Neden Olur

 

Vücutta çoklu lipoma neden olan durumlar şunları içerir:

Dercum Hastalığı: Bu nadir hastalık, çoğunlukla kollarda, bacaklarda ve gövdede ağrılı lipomların büyümesine neden olur. Adiposis dolorosa veya Anders sendromu olarak da adlandırılır.

Gardner Sendromu: Ailesel adenomatöz polipozis (FAP) adı verilen bir bozukluk türü olan Gardner sendromu, lipomlara ve bir dizi sağlık sorununa neden olur.

Kalıtsal Çoklu Lipomatoz: Ailesel çoklu lipomatoz olarak da adlandırılan bu bozukluk kalıtsaldır (aileden geçer).

Madelung Hastalığı: Bu durum en çok aşırı alkol kullanan erkeklerde görülür. Çoklu simetrik lipomatoz olarak da adlandırılan Madelung hastalığı, lipomların boyun ve omuz çevresinde büyümesine neden olur.

 

Lipoma Neden Olan Durumlar

 

Lipomlar Nerede Büyür?

Lipom vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir. Nadiren, lipomlar kaslarda, iç organlarda veya beyinde büyür. Birden fazla lipom büyüyebilmesine rağmen, lipomlu kişilerin çoğunun yalnızca bir lipomu vardır.

Lipomların bir çoğu derinin hemen altında şu bölgelerde gelişir:

  • Kollar veya bacaklar.
  • Boyun.
  • Omuzlar.
  • Gövde (göğüs ve gövde).
  • Alın.
  • Sırt.

 

Lipomlar Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar basit bir fizik muayene sırasında bir lipomu teşhis eder. Doktorunuz lipoma dokunacak ve ağrılı mı yoksa hassas mı olduğunu soracaktır. Lipomun kanser olmadığını doğrulamak için bir biyopsiye ihtiyacınız olabilir. Bu prosedür sırasında, doktorunuz lipomdan bir numune alır ve test için bir laboratuvara gönderir.

Lipom çoğu zaman bir kist ile karıştırılabilir. Bu yumrunun net bir resmini görmek için doktorunuz ultrason, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması veya bilgisayarlı tomografi (CT) taraması gibi bir görüntüleme testi isteyebilir.

Bu görüntüleme çalışmaları, doktorunuzun bir kist mi yoksa bir lipom mu olduğunu belirlemesine yardımcı olur. Ayrıca yapılan bu testler, lipomun yerini ve kan damarları varsa ne kadar derin olduğunu ve sinirlere veya diğer dokulara baskı yapıp yapmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

 

Lipom Türleri Nelerdir?

Tüm lipomlar yağdan yapılır. Bazı lipomlar ayrıca kan damarlarını veya diğer dokuları içerir. Aşağıdakiler dahil birkaç lipom türü daha vardır.

 

Yağ Bezesi Türleri Nelerdir

 

Anjiolipom: Bu tipte bir lipom yağ ve kan damarları içerir. Anjiyolipomlar genellikle ağrılıdır.

Geleneksel Lipom: En yaygın tip olan geleneksel lipomlar, beyaz yağ hücreleri içerir. Beyaz yağ hücreleri enerji depolar.

Fibrolipom: Yağ ve fibröz doku bu tipte bir lipomu oluşturur.

Hibernoma: Bu tür lipomlar kahverengi yağ içerir. Diğer lipomların çoğu beyaz yağ içerir. Kahverengi yağ hücreleri ısı üretir ve vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur.

Miyelolipom: Bu lipomlar, kan hücrelerini üreten yağ ve dokuları içerir.

İğsi Hücreli Lipom: Bu lipomlardaki yağ hücreleri genişliklerinden daha uzundur.

Pleomorfik Lipom: Bu lipomlar çeşitli boyut ve şekillerde yağ hücrelerine sahiptir.

 

Lipomların Tedavisi Nedir?

Çoğu lipomun tedaviye ihtiyacı yoktur. Lipomunuz sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuz onu cerrahi olarak çıkarabilir.

Lipom çıkarma prosedürleri güvenli ve etkilidir ve genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz.

Lipom ameliyatı alternatifi olarak, doktorunuz lipomu çıkarmak için liposuction önerebilir. Bu işlemde doktorunuz, lipomunuz büyümeden yağlı dokuyu çıkarmak için uzun, ince bir iğne kullanır.

 

Yağ Bezesi Tedavisi

 

Lipomları Önleyebilir Miyim?

Lipomlar (ve lipomlara neden olan durumların çoğu) kalıtsaldır. Bu yüzden lipomlar aileden geçtiği için önlenmesi mümkün değildir.

İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayarak Madelung hastalığına (lipomların büyümesine neden olan bir lipomdur) yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

 

Lipomlu İnsanlar İçin Görünüm Nedir?

Birçok insan lipomlarla yaşar ve onları fark etmeyebilirler. Çoğu lipomun tedaviye ihtiyacı yoktur, ancak doktorlar gerekirse bunları çıkarabilir.

Lipomlar, lipom tedavisinden sonra nadiren yeniden büyür, ancak vücudunuzda farklı bir noktada başka bir lipom büyüyebilir.

0 0 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN