Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

HPV Öpüşme İle Bulaşır Mı?

HPV Öpüşme İle Bulaşır Mı?

 

HPV Öpüşme İle Bulaşır Mı?

 

HPV öpüşme ile bulaşır mı? Evet bu durum teorik olarak mümkündür ancak bu teoriyi kesin olarak kanıtlayan herhangi bir çalışma yoktur.

Çoğu kişinin merak ettiği sorulardan biri olan HPV öpüşme ile bulaşır mı sorusu büyük oranda artış göstermektedir. İnsan papilloma virüsü (HPV)’nin oral seks yoluyla yayıldığı bilindiğinden acaba öpüşme ile de bulaşır mı diye düşünülmektedir.

Öpüşmenin, özellikle de derin öpüşmenin veya “Fransız öpücüğünün” enfeksiyon için bir risk faktörü olduğunu varsaymak mantıklı görünebilir.

Bu blog yazımız, mevcut araştırmaların HPV ve öpüşme hakkında söyledikleri konusunda size yol gösterecektir. Aynı zamanda HPV bulaşmasının en yaygın yollarını ve kendinizi enfeksiyondan korumanın en iyi yollarını da açıklamaktadır.

 

HPV Öpüşme İle Bulaşır Mı? Araştırma Sonuçları

 

HPV Öpüşme İle Bulaşır Mı? Araştırma Sonuçları

 

Şu anda HPV öpüşme ile bulaşır mı sorusuna dair verilebilecek tek yanıt “belki”dir. Bazı çalışmalar ağız açık öpüşmenin HPV bulaşmasıyla bağlantılı olabileceğini öne sürüyor ancak iddiayı destekleyen kanıtlar genellikle çelişkili veya belirsiz.

Michigan Üniversitesi’nde 2022 yılında yapılan bir araştırmada, cinsel açıdan aktif 392 yetişkinin oral sürüntülerini inceledi ve iki veya daha fazla derin öpüşen partneri olan kişilerin, oral HPV’ye sahip olma ihtimalinin, bir tane olan veya hiç olmayanlara göre iki kat daha fazla olduğunu buldu. Öyle olsa bile, katılımcıların hem öpüşme hem de seks yapmaları nedeniyle bulgular sınırlıydı; bu da yine enfeksiyon yolunun belirsiz kaldığı anlamına geliyor.

Biraz daha eskiye gidersek 2014 yılında 222 çiftin katıldığı bir araştırmada, partnerinde oral HPV bulunan erkeklerin, kendilerinin de oral HPV sahibi olma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Bulgular, katılımcıların hem derin öpüşme hem de oral seks yapmaları nedeniyle sınırlı olduğundan gerçek bulaşma yolu belirsizliğini koruyor. Bu, HPV ve öpüşmeyi içeren çalışmalarda ortak bir temadır. Yalnızca derin öpüşme yapan HPV’li çiftleri izole etmek zordur.

 

Kanıtlanmış HPV Bulaşma Yöntemleri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, cinsel açıdan aktif kişilerin yaklaşık %80’i yaşamlarının bir noktasında HPV ile enfekte olacaktır.

HPV öpüşme ile bulaşır mı sorusuna yönelik olarak bulaşıp bulaşmadığı kanıtlı bir durum değildir ancak öpüşmek önemli bir HPV riski oluştursa da oluşturmasa da vajinal, anal veya oral seksin son derece etkili bulaşma yolları olduğu kanıtlıdır.

Virüs, genellikle asemptomatik (semptomsuz) HPV’li bir partnerden seks sırasında yakın cilt temasıyla bile geçebilir.

 

HPV Öpüşme İle Bulaşır Mı ve Kansere Neden Olur mu?

Her ne kadar bazı HPV türleri rahim ağzı kanseri ve diğer kanser türleriyle bağlantılı olsa da enfeksiyonların çoğu kendi kendine iyileşir ve kanser veya başka herhangi bir sağlık sorunu tehdidi oluşturmaz.

 

HPV’den Koruma Yöntemleri Nelerdir?

 

HPV'den Koruma Yöntemleri Nelerdir?

 

Prezervatifler HPV’ye karşı bir miktar koruma sağlasa da korunmanın en etkili yolu Gardasil 9 adı verilen HPV aşısını yaptırmak korunma yolunun ilk ve en önemli aşamasıdır.

CDC şu anda aşağıdakiler için HPV aşısını önermektedir.

11 ila 12 yaş arası çocuklar (ve 9 yaşından itibaren) ve 26 yaşın altında olup çocukluğunda yeterli düzeyde aşılanmamış herkese hpv aşısı önerilmektedir.

CDC, 26 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlere HPV aşısını önermemektedir; bunun temel nedeni, bu yaşta virüse maruz kalma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bununla birlikte, yeterince aşılanmamış 27 ila 45 yaş arası yetişkinler yeni HPV enfeksiyonu riski altında olabilir ve aşıdan fayda görebilir. Bu durumlarda, kişiler aşılamanın potansiyel faydalarına dayanarak aşılamayı tercih edebilirler.

 

HPV Bulaşma Riskine Karşı Daha Güvenli Seks

Seks partnerinizin sayısınını azaltmak HPV’ye maruz kalma olasılığınızı azaltabilir. HPV’li kişilerin çoğu asemptomatik olduğundan, cinsel partnerlerle daha güvenli seks uygulamalarını tartışmak ve potansiyel olarak kronik (uzun süreli) olanlar da dahil olmak üzere, sahip olduğunuz veya geçirmiş olduğunuz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) konusunda açık olmak iyi bir fikirdir.

Siğillere neden olan HPV’niz olduğunu düşünüyorsanız, doktora başvurun.

Önerilen herhangi bir CYBE taraması için sağlık uzmanınıza danışın (CYBE’ler sıklıkla birlikte ortaya çıkar).

Rahim ağzı olan kişilerde HPV taraması sıklıkla rahim ağzı kanseri taramasının bir parçası olarak rutin bir programa göre yapılır.

0 0 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN