Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Randevu Oluşturun

Adjuvan Kemoterapi Nedir? Kanseri Engeller Mi?

Adjuvan Kemoterapi Nedir?

 

Adjuvan Kemoterapi Nedir

 

Adjuvan kemoterapi, kanser cerrahisi sonrası uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kanserin geri dönmesini engellemeyi sağlar. Diğer adıyla adjuvan tedavi olarakta bilinmektedir.

 

Adjuvan Tedavi Nedir?

Adjuvan tedavi, kanserinizin geri gelme olasılığını azaltmak için sıklıkla ameliyat gibi birincil tedavilerden sonra kullanılır.

Ameliyatınız tüm görünür kanseri ortadan kaldırmada başarılı olsa bile, mikroskobik kanser parçaları bazen kalır ve mevcut yöntemlerle tespit edilemez. Bu yüzden cerrahi sonrası adjuvan tedavi uygulanması bu durumu engeller.

 

Adjuvan tedavi olarak hangi tedaviler kullanılıyor?

Adjuvan tedavi olarak kullanılan kanser tedavisi türleri şunlardır:

 

Adjuvan Tedavi

 

Kemoterapi: Kemoterapi, vücuttaki kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır.

Hormon Tedavisi (Hormonoterapi): Hormonlara duyarlı kanserler için bazı tedaviler vücudtaki hormon üretimini durdurabilir veya hormonların etkisini engelleyebilir.

 

Adjuvan Tedavi İlaçları

 

İmmünoterapi: İmmünoterapi, vücudun kendi savunmasını uyararak veya onları destekleyerek kalan kanser hücrelerine karşı savaşmak için vücudun bağışıklık sistemiyle birlikte çalışır.

Radyasyon Tedavisi (Radyoterapi): Radyasyon terapisi, kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları veya protonlar gibi yüksek güçlü enerji ışınlarını kullanır. Dahili veya harici olarak verilebilir.

 

Radyoterapi

 

Hedefli Terapi (Akıllı İlaç): Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinde mevcut olan spesifik anormallikleri değiştirmek için tasarlanmıştır. Örneğin, meme kanseri olan kadınlarda insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2) adı verilen bir proteinin etkisini bloke eden hedefe yönelik bir tedavi mevcuttur.

 

Hedefli Terapi İlaçları

 

Adjuvan kemoterapi ne kadar etkilidir?

Bu tedavilerin hiçbiri tamamen zararsız olmadığından, adjuvan kemoterapinin yararlarına karşı risklerini de belirlemek önemlidir.

Aşağıdaki faktörler size adjuvan kemoterapi tedavisinin uygun olup olmadığını ve eğer uygunsa hangi tipin uygun olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Kanser Türü: Meme ve kolon kanseri gibi belirli kanser türlerinin adjuvan kemoterapi tedavisi edilmesi çok faydalı olabilir. Diğer bazı kanser türleri için bir faydası olmayabilir.

Kanser Aşaması: Bir kanserin evresi, kanserin boyutunu ifade eder. Kanser çok erken bir aşamadaysa (yayılmadan önce), ameliyattan sonra kanserin tekrarlama şansı çok düşük olabilir. Adjuvan tedavi bu durumda çok az fayda sağlayabilir. Ancak kanser daha ileri bir aşamadaysa veya yakındaki lenf düğümlerine yayılmışsa adjuvan tedavi daha faydalı olabilir.

İlgili Lenf Düğümlerinin Sayısı: Lenf düğümleri ne kadar çok etkilenirse, ameliyat gibi lokal tedavi sonrasında kanser hücrelerinin geride kalma şansı da o kadar artar.

Hormon Duyarlılığı: Tümörünüz hormonal açıdan duyarlı değilse hormon tedavisi etkili olmayacaktır.

Diğer Kansere Özgü Değişiklikler: Bazı kanserlerin hücrelerinde, kanserin geri dönme olasılığını gösteren spesifik değişiklikler olabilir, bu da adjuvan tedavinin faydalı olma olasılığını artırır. Testler kanserin tekrarlama olasılığının düşük olduğunu gösteriyorsa adjuvan tedavi çok az fayda sağlayabilir.

Adjuvan tedavi almak kanserin tekrarlamayacağını garanti etmez. Ancak kanserin geri gelme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Adjuvan Kemoterapi Kimler İçin Uygundur?

Adjuvan kemoterapi tedavisinin kimler için uygun olup olmadığına karar verirken aşağıdaki konuları doktorunuzla tartışmak isteyebilirsiniz:

 1. Adjuvan Kemoterapi için hangi prosedürleri düşünüyorsunuz?
 2. Adjuvan kemoterapi ile kanserden kurtulma şansı nedir?
 3. Genel sağlığınız adjuvan kemoterapi için uygun mudur?
 4. Adjuvan tedavi tercihiniz nedir?
 5. Adjuvan tedavi maliyeti nedir?

 

Adjuvan Kemoterapi İçin Hangi Prosedürleri Düşünüyorsunuz?

Adjuvan kemoterapi tedavisi sırasında sizden tam olarak ne bekleneceğini ve neler yaşayabileceğinizi öğrenin.

 • Enjeksiyonlar için doktorunuza görünmeniz gerekiyor mu yoksa evde hap mı alacaksınız?
 • Adjuvan kemoterapinin yan etkileri nelerdir?
 • Hangi yan etkilerle yaşamaya hazırsınız?
 • Tahammül edilemeyecek kadar fazla ne olabilir?
 • Tedavi sırasında çalışmayı veya aktif kalmayı planlıyor musunuz?
 • Yan etkiler planlarınızı etkileyebilir mi?
 • Bu yan etkiler ne kadar sürecek?
 • Bu yan etkilerden herhangi biri kalıcı mıdır?
 • Adjuvan tedaviyi ne kadar süreyle almanız gerekecek?

Adjuvan tedaviler birkaç haftadan 10 yıla kadar sürebilir. Önerilerin ne olduğunu ve nedenini iyi anlayın.

 

Adjuvan Kemoterapi İle Kanserden Kurtulma Şansı Nedir?

Doktorunuz, sizinle aynı kanser türüne sahip, aynı aşamada ve aynı tedaviyi gören diğer kişilerle yapılan çalışmalardan elde edilen verilerle karşılaştırma yaparak tedavinizin ne kadar işe yarayacağını tahmin edebilir.

 

Genel Sağlığınız Adjuvan Kemoterapi İçin Uygun Mudur?

Diğer açılardan sağlıklı olan kişiler adjuvan kemoterapi tedavisi sırasında daha az yan etki yaşayabilir ve tedaviden yararlanma olasılıkları daha yüksektir.

Ciddi sağlık sorunları olan kişilerin adjuvan kemoterapi tedavisi sırasında yan etkilerle karşılaşma olasılıkları daha yüksek olabilir ve tedaviden fayda görme olasılıkları daha düşük olabilir.

Kalp hastalığı veya ciddi akciğer hastalığı gibi başka önemli sağlık problemleriniz varsa, adjuvan tedavi sağlığınız için gerekli faydayı gösteremeyebilir.

 

Adjuvan Tedavi Tercihiniz Nedir?

Bazı insanlar, yan etkiler ne olursa olsun kanserin tekrarlama olasılığını azaltmak için mümkün olan her şeyi yapmak ister. Diğerleri ise çok az fayda sağlayacaksa ekstra yan etkileri tolere etmemeyi tercih ediyor.

Doktorunuza ne önerdiğini ve nedenini sorun. Bu kararlar çok zor olabilir ve doktorunuz adjuvan tedavinin yararlarının sizin için risklerden daha ağır basıp basmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

 

Adjuvan Tedavi Maliyeti Nedir?

Doktorunuzun önerdiği adjuvan tedavilerin çoğu sağlık sigortası kapsamında olacaktır. Bununla birlikte, bazı ilaçlar ve prosedürler önemli miktarda cepten yapılan harcamalar veya ortak ödemeler gerektirebilir.

Adjuvan kemoterapinin mali durumunuzu nasıl etkileyebileceğini ve faydalarının sizin için masrafa değip değmeyeceğini anladığınızdan emin olun.

5 2 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN