Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? En İyi Yöntem Nedir?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

 

Kasık fıtığı ameliyatı, açık veya kapalı ameliyat ile yapılır. En iyi ameliyat yöntemi ise fıtığın durumuna göre değişkenlik gösterir. Eğer fıtığınız küçük ise ve sizi rahatsız etmiyorsa doktorunuz dikkatli bir şekilde bekleyerek hayatınıza devam etmenizi önerebilir. Bazen destekleyici bir destek kullanmak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak destek kullanmadan önce doktorunuza danışın çünkü desteğin düzgün oturması ve uygun şekilde kullanılması önemlidir.

Çocuklarda oluşan fıtık durumunda doktorunuz, kasık fıtığı ameliyatını düşünmeden önce şişkinliği azaltmak için manuel baskı uygulamayı deneyebilir.

Büyüyen veya ağrılı kasık fıtıklarında genellikle rahatsızlığı gidermek ve ciddi komplikasyonları önlemek için ameliyat gerekir.

Kasık fıtığı ameliyatının iki genel türü vardır;

  1. Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı
  2. Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı (Laparoskopik Minimal İnvaziv Fıtık Onarımı)

 

Açık Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık kasık fıtığı ameliyatı için ilk önce lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi uygulanır daha sonra cerrahınız kasıklarınızda bir kesi işlemi gerçekleştirir ve bu kesi sonrası cerrahınız dışarı çıkan dokuyu tekrar karnınıza iter.

Cerrah daha sonra zayıflamış bölgeyi diker ve genellikle sentetik bir ağ ile güçlendirir. Kesilen yerin açıklığı ise daha sonra dikişlerle, zımbalarla veya cerrahi yapıştırıcıyla kapatılır.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası doktorunuz mümkün olan en kısa sürede hareket etmenizi teşvik edecektir, ancak normal faaliyetlerinize devam edebilmeniz birkaç haftayı bulabilir.

 

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı için ilk önce genel anestezi uygulanır, daha sonra cerrahınız karnınızda birkaç küçük kesi açar ve bu kesilerden ameliyatı yapar.

Cerrahınız kasık fıtığınızı onarmak için gaz, laparoskopik ve robotik aletler kullanabilir.

  • Gaz, iç organların daha kolay görülmesini sağlamak amacıyla karnınızı şişirmek için kullanılır.

Gerekli işlemleri yapılıp kesiler açıldıktan sonra cerrahınız, küçük bir kamera ile donatılmış küçük bir tüpü kesiden içeri sokar ve ardından kameranın rehberliğinde sentetik ağ kullanarak fıtığı onarmak için diğer küçük kesilere küçük aletler yerleştirir.

Ameliyat Sonrası ve Avantajları: Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrası en çok önce çıkan üç avantaj şunlardır:

  1. Açık kasık fıtığı ameliyatına kıyasla daha az rahatsızlık olur.
  2. Açık kasık fıtığı ameliyatına kıyasla çok daha az yara izi kalır.
  3. Normal aktivitelere daha hızlı dönüş yapılır.

 

Ameliyat İçin En İyi Yöntem Hangisidir?

Kasık fıtığı ameliyatı nasıl yapılır ve en iyi ameliyat yöntemi için fıtığın tam olarak nerede olduğu ve büyüklüğü önemlidir. Açık ve kapalı olmak üzere iki tip yöntemi vardır. Bu yöntemlerin arasında çok büyük farklar yoktur ancak her iki yönteminde kendine has avantajları vardır.

Yinede son yıllarda ameliyat bölgesine çok büyük kesilerin yapılmaması sebebiyle laparoskopik yani kapalı fıtık ameliyatı yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ameliyat sonrası kalan kesi izi durumudur. Minimal invaziv yöntemleri kullanılarak açık ameliyata kıyasla çok daha ufak yara izleri bırakır veya hiç bırakmaz.

En iyi yöntem tercihi sayılabilecek iki durum vardır;

1) Açık kasık fıtığı ameliyatı sonrası fıtığı tekrarlayan kişiler için en iyi ameliyat yöntemi laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemidir. Bunun nedeni cerrahın daha önceki kasık fıtığı ameliyatından kaynaklanan skar dokusunu önlemesine olanak tanımasıdır.

2) Kapalı kasık fıtığı ameliyatı, vücudun her iki tarafında (iki taraflı) fıtık olan kişiler için en iyi yöntemdir.

5 1 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN