Yol Tarifi Al
Mail Gönder
Ücretsiz Danış

İç Basur Belirtileri

İç Basur Nedir?

İç basur belirtileri hastanın durumuna, hastalığın ilerleyişine göre değişmektedir. Basur, rektumun ve anüsün en alt kısmındaki şişmiş damarlardır. Bazen, bu kan damarlarının duvarları o kadar ince gerilir ki, özellikle kaka yaptığınızda damarlar şişer ve tahriş olur. Basurlar, rektal kanamanın en yaygın nedenlerinden biridir.

İki tür basur vardır. Makatın içinde kalınbağırsağın son kısmı olan rektuma doğru oluşan basurlara iç basur yada iç hemoroid denmektedir. Makatın dışında oluşan basurlara dış basur yada dış hemoroid denmektedir. Hemoroid halk arasında basur olarak bilinir.

 

İç Basur Belirtileri

İç basur belirtileri arasında acı ve ağrı çok geç dönemde ortaya çıkar. İç basurlar rektumun içindedir ve genellikle onları göremez veya hissedemeyiz. Genelde acımazlar çünkü orada çok az ağrı algılayan siniriniz vardır. İç basur belirtilerinin ortayı çıkması ile oluşan durumun ilerlemesi sonucunda dış basur bulguları da ortaya çıkabilir.

İç basur belirtileri şunları içerir:

Büyük tuvalet sonrası, makat bölgesini sildikten sonra tuvalet kağıdında veya klozette kan görmek.

Anal açıklığınızın dışında şişen doku (prolaps). Bu, genellikle kaka yaptığınızda acıtabilir. Sarkmış basurları, çevredeki alandan daha pembe olan nemli şişlikler olarak görebilirsiniz. Bunlar genellikle kendi başlarına geri eski hallerine dönerler. Geri eski haline dönmese bile, genellikle yavaşça yerlerine geri itilebilirler. Bu sarkmaya rektal prolapsus denir.

İç basur belirtileri; kanama ve tuvalette kaka yaptığınız esnada acı duyarsınız bu sırada makattan dışarı sarkan şişlikler ortaya çıkar.

Hastalar iç basur belirtilerini, ağrı yapmadığı için genelde önemsemezler ve doktora muayene olmayı ertelerler. Bu yüzden düzenli aralıklar ile bir genel cerraha muayene olmakta fayda vardır.

iç basurlar makattan dışarı çıkıp makat kasları arasında sıkışır ise dış basur bulguları verebilir.

 

İç Basur Belirtileri

 

Dış basur belirtileri şunları içerir:

  • Ağrı
  • Kanama
  • Kaşıntı
  • Şişme

iç basurların kanlanması bozulursa tromboze olur ve tromboze basur bulguları verebilir.

Bir kan pıhtısı, iç basuru mor veya maviye çevirebilir. Buna tromboz veya tromboze hemoroid (basur) denir. Aşağıdaki gibi belirtiler fark edebilirsiniz:

  • Şiddetli acı
  • Kaşıntı
  • Kanama
4 2 Oy
Puan Ver
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

INSTAGRAM

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN